Hongkong dogania Londyn

Agnieszka Zielińska
opublikowano: 28-03-2006, 00:00

Biura w Londynie nadal najdroższe na świecie — wynika z raportu Cushman & Wakefield Healey & Baker. Dalej plasują się Hongkong, Tokio, Paryż i Moskwa.

Od lat nic się nie zmienia — najdroższe na świecie są biura w Londynie. Wynajęcie metra kwadratowego w dzielnicy Mayfair kosztuje prawie 1,64 tys. EUR rocznie. Dla porównania czynsz za biuro w Brukseli, przy Quartier Leopold, wynosi około 391 EUR. Stolicę Anglii powoli dogania jednak Hongkong, który dziś plasuje się na drugim miejscu w rankingu najdroższych biurowych lokalizacji.

Statystyki

Wynajęcie metra kwadratowego powierzchni biurowej w Hongkongu kosztuje już 1,2 tys. EUR. Skąd bierze się tak duży wzrost? Zdaniem Jamesa Fishera, dyrektora zarządzającego biura Cushman & Wakefield Healey & Baker (CW/HB) w Hongkongu, tendencję wzrostową na tym rynku obserwuje się już od ponad dwóch lat.

— To skutek rosnącego popytu ze strony firm, zwłaszcza z sektora bankowo-finansowego, które decydują się na zwiększanie wykorzystywanej powierzchni biurowej — uważa James Fisher.

Z raportu wynika, że ceny rosną w regionie Azji i Pacyfiku, gdzie poziom czynszów podniósł się o 15,6 proc. Na dalszych miejscach znalazły się Afryka i Bliski Wschód ze wzrostem sięgającym 13,2 proc., Ameryka Łacińska i Meksyk — 7 proc., USA i Kanada — 5,8 proc., oraz Europa — 1,5 proc.

W rankingu wysokie miejsca zajęły miasta Hiszpanii, które odnotowały rekordowy wzrost czynszów.

Porównania

A jak na tym tle wypada dziś Warszawa? W rankingu Cushman & Wakefield nasza stolica plasuje się dziś na 33. miejscu i nie jest już najdroższą lokalizacją w Europie Środkowej. W porównaniu z poprzednim raportem spadła w rankingu o 9 miejsc. Obecnie wyprzedza ją m.in. Budapeszt. Czy to powód do niepokoju?

— Członkostwo w Unii Europejskiej, niskie koszty siły roboczej sprawiły, że Europa Środkowa przeżywa obecnie boom inwestycyjny. Pod tym względem nie ma większych różnic między Warszawą, Budapesztem i Pragą — tłumaczy Piotr Szmilewski z działu powierzchni biurowych CW/HB.

Jego zdaniem, w ubiegłym roku stolica zanotowała spadek czynszów. Jednak ten trend się zmienia i dziś można mówić raczej o stabilizacji. W rezultacie dziś coraz trudniej negocjować ceny najmu.

— Obecnie obserwujemy rekordowy popyt na powierzchnie biurowe w Warszawie.

W ubiegłym roku utrzymywał się on na poziomie 380 tys. mkw. Jednak w tym roku może przekroczyć nawet 400 tys. mkw. Wśród najemców są zarówno małe firmy z UE, jak i wielkie międzynarodowe korporacje, które od razu wynajmują ogromne powierzchnie — podkreśla Piotr Szmilewski.

Prognozy

Zdaniem analityków, w najbliższym czasie czynsze w najlepszych lokalizacjach świata będą w dalszym ciągu rosły. Wskazują na to rosnące płace i coraz większy optymizm przedsiębiorców.

— W ubiegłym roku koszt najmu powierzchni biurowej w najlepszych lokalizacjach świata wzrósł o 4,3 proc. To dużo więcej w porównaniu z 1,2-proc. wzrostem z poprzedniego rankingu i powyżej światowego wskaźnika wzrostu gospodarczego, wynoszącego 3,3 proc. — ocenia Elaine Rossall, szef działu badań i doradztwa w zakresie powierzchni komercyjnych europejskiego oddziału CW/HB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Zielińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu