Huty: możliwy wspólny inwestor

Katarzyna Jaźwińska
opublikowano: 18-07-2000, 00:00

Huty: możliwy wspólny inwestor

TYLKO Z INWESTOREM: Mirosław Wróbel, prezes HK, uważa, że połączenie polskich hut możliwe jest jedynie dzięki inwestorowi. fot. GK

Efektem przeciągania się negocjacji w sprawie inwestycji w Hutę Katowice włoskiego koncernu Danieli oraz brytyjsko-holenderskiego Corus Group może być zmiana strategii prywatyzacji spółki.

Nowy program, którym jeszcze w lipcu ma zająć się Rada Ministrów, nie wyklucza poszukiwań wspólnego inwestora dla części majątku HK, HTS oraz sprzedaży akcji hut Cedler i Florian.

Ostatnie spotkanie przedstawicieli HK i Corusa nie przyniosło konkretnych rozstrzygnięć. Mirosław Wróbel, prezes HK liczy, że umowa między stronami ma być podpisana w sierpniu. Zgodnie z ustaleniami, Corus ma zainwestować około 500 mln USD (2,15 mln zł) w wydzieloną spółkę HK Long (produkcja m.in. szyn).

Mimo przeciągających się negocjacji, specjaliści z branży liczą, że zakończą się one sukcesem. Produkcja Corusa w Wielkiej Brytanii jest mało opłacalna z powodu wysokiego kursu funta, dlatego też koncern szuka innych lokalizacji.

Analitycy mniej optymistycznie zapatrują się na finalizację rozmów HK z włoskim Danieli. Koncern ten ma wyłożyć — podobnie jak Corus — 500 mln USD, tym razem jednak w spółkę HK Flat (produkcja blach walcowanych na gorąco). Nieoficjalnie mówi się, że jeśli rozmowy huty z Włochami zakończą się fiaskiem, resort skarbu poszuka wspólnego inwestora dla HK Flat, HTS, Cedlera i Floriana.

29 czerwca KERM zaakceptował strategię hutniczej prywatyzacji i poszukiwanie jednego właściciela dla hut Florian, Cedler i Sendzimira (w przypadku HTS w grę wchodzi sprzedaż akcji albo zawiązanie spółki joint venture). Jeszcze w lipcu o prywatyzacyjnych losach stalowych spółek rozstrzygnie Rada Ministrów.

Niewykluczone, że rząd ponownie zastanowi się nad sposobem prywatyzacji HK. Trudne negocjacje z koncernem Danieli nie są jedynym problemem.

Piotr Janeczek, prezes HTS, już wcześniej pesymistycznie oceniał możliwość wejścia inwestorów do HK i proponował konsolidację. Uważa, że powinno do niej dojść jeszcze przed prywatyzacją. Podkreślał on też wcześniej, że zarząd firmy z Dąbrowy Górniczej nie ma sprecyzowanych planów dotyczących spółki HK Stal. Mirosław Wróbel liczył wówczas, że trafi ona w ręce Corusa, który deklaruje zainteresowanie jedynie HK Long. Rada Ministrów ma więc zdecydować, czy i stalowej części Huty Katowice nie włączyć do puli pozostałych trzech hut, mających trafić do jednego właściciela.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Polecane