Hyundai może wjechać do Warszawy

Pesa nie będzie już odwoływać się od wyboru oferty Koreańczyków w przetargu na stołeczne tramwaje.

Rosną szanse koreańskiego Hyundaia na podpisanie umowy na dostawę ponad 200 tramwajów dla Warszawy. Jego oferta została kilkakrotnie uznana przez Tramwaje Warszawskie za najkorzystniejszą, ale od wyboru odwoływał się główny konkurent — bydgoska Pesa. Jej oferta była jednak około 500 mln zł droższa od kosztorysu sięgającego 1,88 mld zł netto. Oferta Koreańczyków opiewała na 1,82 mld zł netto.

Dotychczasowe orzeczenia Krajowej Izby Odwoławczej (KIO), będące skutkiem odwołań Pesy, wskazywały wprawdzie m.in. konieczność wprowadzenia korekt w ofercie koreańskiej, ale nie wyeliminowały Hyundaia z gry.

Niedawno Tramwaje Warszawskie ponownie wybrały jego ofertę. Wczoraj o północy minął termin na odwołanie się od ich wyboru. Maciej Grześkowiak, rzecznik Pesy, poinformował „PB”, że spółka nie będzie się już odwoływać, a Maciej Dutkiewicz, rzecznik Tramwajów Warszawskich, że brak odwołania pozwoli im wystąpić z wnioskiem o kontrolę postępowania przez prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Jeśli w okresie 30 dni nie zakwestionujeon decyzji przetargowych, Tramwaje Warszawskie będą mogły podpisać z Hyundaiem umowę. W optymistycznym wariancie może to nastąpić na przełomie maja i czerwca. Reprezentujący Hyundaia w Polsce Marcin Jędryczka na razie nie komentuje sprawy, chce poczekać na zakończenie procedury oceny oferty, by mieć pewność, że umowa faktycznie zostanie podpisana. Zapewnia jednak, że koncern nie próżnuje i przygotowuje się do realizacji kontraktu, gdyż harmonogram jest bardzo napięty. Pierwszy skład powinien zostać dostarczony już w 22 miesiące od podpisania umowy.

Przeciwnicy wyboru oferty Hyundaia prognozowali, że nie uda mu się dotrzymać terminu, ponieważ nie ma w Polsce żadnego potencjału produkcyjnego. Hyundai zapowiadał jednak budowę punktu serwisowego w pobliżu Warszawy oraz inwestycje w zakład w Polsce.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane