Idea Bank spuścił z tonu

opublikowano: 02-01-2019, 22:00

W rankingu lokat najistotniejsze zmiany to obniżenie oprocentowania przez bank, który po wybuchu afery KNF musiał podbić stawkę, by zatrzymać klientów

Na 1-3 miesiące

Choć „szumidła” przycichły, bo w aferze KNF nowych ustaleń nie ujawniono, to w wymiarze finansowym skutki tego są wymierne. Dwie uwikłane w aferę instytucje — należące do Leszka Czarneckiego Idea Bank i Getin Bank — nadal są w czołówce rankingu najpopularniejszych, krótkich lokat. W edycji styczniowej zmieniło się jednak tyle, że Idea Bank spadł z pierwszego miejsca zestawienia lokat z dodatkowymi warunkami po tym, jak w ofercie lokatę Happy (przynosiła 4 proc. odsetek) zastąpiła lokata Hit. Jej oprocentowanie to 3,8 proc. (przez pewien czas wynosiło 3,9 proc.), a maksymalna kwota, którą można zdeponować, to 1 mln zł. Warunek jest jeden: trzeba być nowym klientem Idea Banku, co oznacza tyle, że do momentu poprzedzającego złożenie dyspozycji założenia lokaty Hit nie zawieraliśmy umowy o produkt finansowy w Idea Banku i jego oddziale — Lion’s Banku, ale także nigdy nie wnioskowali o taki produkt.

W Idea Banku możliwość uzyskania 3,8 proc. odsetek jest też bez konieczności spełniania dodatkowych warunków, bo taka stawka obowiązuje na lokacie Nr 1. Limit wkładu to 1 mln zł. Znacznie mniej, bo 20 tys. zł, wynosi limit na lokacie 2-miesięcznej w Getin Banku (Mobilnej), której oprocentowanie sięga 4 proc. Nie trzeba spełnić żadnych warunków, by ją założyć. Jest to natomiast konieczne w przypadku analogicznie oprocentowanych lokat w bankach: Millennium, Nest i Plus. Słabą stroną tych produktów jest niski limit wkładu (10 tys. zł). Na oprocentowanej niżej (3,5 proc.) lokacie Bezkarnej w BGŻ Optimie zdeponować można 20 tys. zł, ale dostępna jest ona tylko dla nowych klientów. Trzeba też otworzyć Konto Indywidualne BGŻ Optima. Konto i status nowego klienta trzeba mieć też w mBanku, żeby skorzystać z lokaty oprocentowanej stawką 3,5 proc. Limit depozytu to 10 tys. zł. Nowych klientów Alior Bank nagradza lokatą urodzinową, której oprocentowanie to 3 proc., a zdeponować można znacznie więcej niż w mBanku, bo 50 tys. zł. Nowych klientów dopieszcza też Eurobank, który na dwóch lokatach na start — mobilnej i internetowej — proponuje 3 proc. dla kwoty do 10 tys. zł. W obu przypadkach lokaty są dostępne przez 30 dni od dnia aktywacji dostępu.

Na 6 miesięcy

Odświeżenie oferty lokat w Idea Banku ma dwie konsekwencje dla styczniowej odsłony rankingu półrocznych lokat: z zestawienia w ogóle wypadła lokata na nowe środki, której oprocentowanie sięgało 3 proc. (pozostała lokata Desire w Lion’s Banku, który jest oddziałem Idei), a dostępna bez dodatkowych warunków lokata Nr 1 ma nieznacznie niższe (3,4 wobec 3,5 proc.) niż przed miesiącem oprocentowanie. Z tonu spuścił też Toyota Bank, który proponował 2,65 proc. na lokacie Standard. Tyle nie można już teraz dostać, nawet jeśli powierzymy pieniądze na 3 lata. Stawka na tej lokacie to 2,55 proc. Na półrocznej została obniżona do 1,7 proc. Odsetki w wysokości 2,5 proc. zostaną natomiast naliczone na lokacie Sprint na 180 dni, która nie wymaga spełnienia dodatkowych warunków. Limit wkładu to 18 tys. zł. Więcej przyjmie (nawet 50 tys. zł) i więcej po tym okresie doliczy (2,65 proc. w skali roku) inBank na lokacie standardowej.

Warto pamiętać, że w sumie na lokatach w tym banku można ulokować nie więcej niż 400 tys. zł. Estończycy przyjmują wnioski wyłącznie przez internet, a zdeponowane pieniądze są objęte gwarancją przez tamtejszy odpowiednik Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Bezwzględnie najwięcej na lokacie półrocznej proponuje Nest Bank (4 proc.), ale też z jednej strony nisko ustawia limit wkładu (ledwie 10 tys. zł), a z drugiej — żąda spełnienia dodatkowych warunków, jak założenie Nest Konta i przelewanie na nie wynagrodzenia w wysokości nie mniejszej niż 1 tys. zł (trzeba to zrobić przynajmniej w jednym miesiącu kalendarzowym). W przypadku konta firowego wpływ musi sięgnąć 6 tys. zł, trzeba też opłacić zaliczkę podatku dochodowego do urzędu skarbowego lub składkę na ZUS.

W Nest Banku dostępne są też dwie inne lokaty z ponadprzeciętnym oprocentowaniem — lokata Lojalna ze stawką 2,85 proc. (warunki do spełnienia są analogiczne, jak w przypadku lokaty Witaj) oraz lokata na nowe środki, na której 2,8 proc. to nagroda za zdeponowanie nowych pieniędzy na rachunku. W przypadku obu lokat limit wkładu to aż 2 mln zł.

Na 12 miesięcy

W zestawieniu lokat rocznych tradycyjnie zmiany są najmniejsze, a czołówka wygląda dokładnie tak samo, jak przed miesiącem. Sytuacja zmieniła się o tyle, że Idea Bank obniżył z 3,2 do 3,1 proc. oprocentowanie lokaty Nr 1, bezapelacyjnego numeru jeden w zestawieniu lokat rocznych. W przypadku tego produktu nie jest konieczne spełnienie dodatkowych warunków, a limit wkładu to 1 mln zł. Znacznie mniej, bo 50 tys. zł, zdeponować można na lokacie standardowej w Inbanku, której oprocentowanie to 2,85 proc. Próg wejścia to 5 tys. zł, a na wszystkich depozytach, złożonych w estońskim banku, nie można ulokować więcej niż 400 tys. zł. Inbank ma w ofercie kilka innych lokat o dłuższym terminie — 2-letnią ze stawką 2,85 proc., 3-letnią (3,15 proc.), 4-letnią (3,25 proc.) i 5-letnią (3,35 proc.). Lokata może być automatycznie odnowiona na ten sam okres, przy czym obowiązywać będzie oprocentowanie z dnia prolongaty. Na lojalnych czeka jednak bonus w postaci powiększenia odsetek o 0,1 pkt. proc.

Lokatę można otworzyć wyłącznie przez internet, a pieniędzy nie można wypłacić z rachunku przed terminem wygaśnięcia depozytu. Wśród lokat z dodatkowymi warunkami prym wiodą te oferowane przez Nest Bank. Na znanej z krótszych okresów lokaty Lojalnej odsetki to 2,85 proc. Warunki jej otworzenia są podobne, jak w przypadku innych okresów — trzeba zapewnić wpływ wynagrodzenia w każdym miesiącu obowiązywania lokaty w wysokości nie mniejszej niż 1 tys. zł lub w przypadku rachunku firmowego 6 tys. zł. Dodatkowo konieczne jest opłacenie za zaliczki podatku dochodowego do US lub płatności składki do ZUS. Roczna lokata Lojalna ma limit w wysokości 2 mln zł — pod tym względem odróżnia się więc od lokat krótszych. W Neobanku limit na rocznej lokacie to 1 mln zł, a oprocentowanie to 2,3 proc. Z produktu skorzystać mogą tylko nowi klienci instytucji. W BOŚ Banku odsetki są nieco niższe (2,25 proc.), limitu nie ma, a warunkiem otrzymania takiej oprocentowania jest posiadanie konta osobistego w tym banku i utrzymywania na nim średniomiesięcznego salda w wysokości co najmniej 10 proc. wartości lokaty. Trzeba ponadto w każdym z miesięcy trwania lokaty dokonywać transakcji bezgotówkowych kartą na kwotę minimum 300 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane