Idzie nowe w inwestycjach

opublikowano: 13-12-2017, 22:00

W 2016 r. padło kilka rekordów, choć niektóre tylko na papierze. Przesłanie z tegorocznego raportu NBP: innowacje się opłacają.

W ubiegłym roku napłynęło do Polski 54,9 mld zł bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ), tylko o 2,6 mld zł mniej niż w rekordowym 2015 r., a o 9,9 mld zł więcej niż w 2014 r. — poinformował Narodowy Bank Polski (NBP) w najnowszym raporcie.

Niby lepiej

Na dobry wynik wpływ miały wysokie zyski inwestorów i ich reinwestycje. Te ostatnie sięgnęły 34,2 mld zł. Najwięcej BIZ trafiło do firm zajmujących się przetwórstwem przemysłowym — 15,9 mld zł, działalnością profesjonalną, naukową i techniczną — 10,4 mld zł. Firmy wytwarzające i zaopatrujące w energię elektryczną miały straty i spłacały zadłużenie, więc ostatecznie z tej branży odpłynęło 1,9 mld zł. Pod względem siedziby inwestorów największy udział mają firmy z Niemiec, skąd skumulowany napływ wynosi 151 mld zł, Francji — 80,5 mld zł, i USA — 79 mld zł.

W Polsce BIZ urosły, choć na świecie spadły o 2 proc. Jednak inne nowe kraje UE, do których zaliczane są: Bułgaria, Chorwacja, Litwa, Łotwa, Czechy, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry, również nie zasypiały gruszek w popiele. Dzięki sporym zwyżkom w BIZ, zanotowanym przede wszystkim przez Czechy, Rumunię i Chorwację, kraje te zwiększyły udział w ogólnym napływie inwestycji do tej grupy, co pogorszyło notowania Polski. O ile w 2015 r. do Polski trafiło 52 proc. BIZ skierowanych do nowych krajów UE, w 2016 r. ten udział spadł do 17 proc.

Fundusze kręcą

Polskie inwestycje zagraniczne na pierwszy rzut oka wypadły rekordowo: wyniosły 31,8 mld zł, o 69 proc., czyli 13 mld zł, więcej niż rok wcześniej. Jednak prawie połowę tej kwoty stanowiły transakcje związane z reorganizacją funduszy inwestycyjnych. Ma to związek z wprowadzonymi w listopadzie 2016 r. zmianami w opodatkowaniu funduszy inwestycyjnych zamkniętych — w miejsce inwestycji portfelowychza granicą inwestowały one w te same podmioty, ale za pośrednictwem spółek krajowych.

Te transakcje zostały zakwalifikowane jako inwestycje bezpośrednie. Największe polskie inwestycje zagraniczne odnotowane w Luksemburgu — 19,1 mld zł — były związane właśnie z reorganizacją funduszy inwestycyjnych. Na drugim miejscu pod względem napływu polskiego kapitału jest Szwecja — 3,9 mld zł. Tu przyczyną była spłata zobowiązań wobec inwestorów. Inwestycje firm prywatnych wyniosły 20,5 mld zł, a spółek kontrolowanych przez skarb państwa — 16,8 mld zł.

To się opłaca

NBP po raz pierwszy przyjrzał się inwestycjom w branżach innowacyjnych, do których należą m.in. sektory: farmaceutyczny, produkcji komputerów,pojazdów samochodowych, handlu, telekomunikacji czy B+R. W 2016 r. wartość tych inwestycji wyniosła 24,4 mld zł wobec 16,4 mld zł rok wcześniej. Nawet w 2013 r., gdy w pozostałych branżach zanotowano odpływ kapitału (dezinwestycje), w branżach innowacyjnych napływ BIZ był dodatni. W ubiegłym roku udział inwestycji w branżach innowacyjnych w całkowitych BIZ wzrósł z 22,9 proc. w 2011 r. do 44,4 proc.

W tych branżach firmy reinwestowały aż 16,4 mld zł zysków. Średni udział reinwestowanych zysków wyniósł 52,8 proc., podczas gdy w innych branżach było to 27 proc. Branże innowacyjne wykazują się też znacznie wyższą dochodowością: 12,9 proc. wobec 6,4 proc. w pozostałych. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu