InPost buduje nową fabrykę paczkomatów

  • DI
opublikowano: 10-03-2021, 10:18
aktualizacja: 10-03-2021, 12:52

Fabryka powstanie w ramach nowo tworzonego parku City Logistics Kraków Airport. Zajmie łącznie ponad 7 tys. m2 i będzie korzystała z energii z instalacji fotowoltaicznej. Wartość inwestycji nie została podana.

Fabryka, która powstanie tuż przy węźle Balice II A4, zostanie oddana do użytkowania w czerwcu 2021 roku. Oprócz niej InPost rozbuduje w tym samym miejscu centrum badawczo-rozwojowe wraz z dwoma laboratoriami i showroomem. Będą tam prowadzone prace rozwojowe, a także testy nowych rozwiązań.

- Naszym priorytetem jest umocnienie pozycji jako czołowego innowatora i producenta Paczkomatów w Europie – powiedział Rafał Brzoska, prezes InPost.

Podkreślił, że spółka powiększa w tym roku sieć paczkomatów „w niespotykanym tempie 100 maszyn tygodniowo”. Ma 11 tys. paczkomatów w Polsce.

InPost ma za sobą udany debiut na giełdzie w Amsterdamie. Nowi inwestorzy wydali na 35 proc. akcji spółki 2,8 mld EUR, czyli 12,75 mld zł, wyceniając ją na 8 mld EUR (36,4 mld zł). Przy tej okazji spółka podała, że w ostatnim roku podwoiła przychody i liczy na dynamiczną ekspansję na rynku europejskim. Dodała, że dzięki generowania dużego poziomu gotówki jest w stanie finansować rozwój z własnych pieniędzy.

W tym tygodniu notowania firmy po raz pierwszy spadły poniżej ceny z IPO (16 EUR), mimo że wcześniej dochodziły do niemal 21 EUR. Analitycy oceniają, że uruchomienie przez Amazon polskiego sklepu nie zaszkodziło debiutowi InPostu. Wynika to z zawarcia pomiędzy spółkami pięcioletniej umowy, o czym miesiąc temu donosił Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane