Inwestorzy celują w hotele

opublikowano: 20-03-2017, 22:00

Rośnie zainteresowanie rynkiem hotelarskim Europy Środkowej i Wschodniej.

W 2016 r. na rynku hotelarskim w naszej części kontynentu podpisano 46 umów inwestycyjnych — wynika z raportu firmy Cushman & Wakefield. Rok wcześniej transakcji było 45, czyli niewiele mniej, jednak wartość umów zdecydowanie wzrosła — w 2016 r. inwestorzy ulokowali na rynku hotelarskim w regionie 1,2 mld euro, a w 2015 r. 700 mln euro.

W minionym roku poprawiły się najważniejsze wskaźniki efektywności: obłożenie wzrosło z 69 do 72 proc., czyli powróciło do stanu sprzed kryzysu, a w niektórych przypadkach nawet je przekroczyło. Wzrosły też ceny pokoi, a w związku z tym i zyski operatorów hotelowych. W porównaniu z 2015 r. średnia cena za pokój podniosła się z 73,6 euro do 76,6 euro. Operatorzy we wschodniej części regionu mogą się pochwalić nawet dwucyfrowym wzrostem przychodów za pokój. Natomiast w środkowej części kontynentu zyski wzrosły o około 6 proc. (m.in. w Pradze i w Warszawie).

— W ostatnich latach znacząco wzrosło zainteresowanie inwestorów sektorem hotelarskim w regionie. Ten zaś jest w coraz lepszej kondycji, na co wpływ mają m.in. rosnąca liczba turystów, w tym z Azji, zafascynowanych krajami tej części kontynentu. Ponadto banki chętnie udzielają finansowania na inwestycje hotelowe, co zachęca inwestorów — mówi David Nath, dyrektor działu hotelowego na Europę Środkowo-Wschodnią w firmie C&W.W 2017 r. może powstać 4 tys. pokoi hotelowych w stolicach Europy Środkowo- -Wschodniej. Najwięcej inwestycji zaplanowano w Warszawie i Budapeszcie. Odwrotnie jest w czeskiej Pradze, gdzie zasady zagospodarowaniaprzestrzennego i niewielka liczba terenów pod inwestycje hotelowe ograniczają dalszy rozwój rynku.

— W 2017 r. tempo wzrostu może nieznacznie spowolnić, ale aktywność inwestorów dalej będzie duża. Sporo kapitału trafi na mniejsze rynki, m.in. do Bukaresztu i Sofii. Średnia cena za pokój powinna znów wzrosnąć — komentuje Frederic Le Fichoux, dyrektor sekcji rynku hotelowego w regionie Europy firmy C&W.Na dużą aktywność inwestorów w tym roku mogą też liczyć rynki hotelowe na Węgrzech oraz w Austrii i Rumunii, na których pojawiają się atrakcyjne propozycje lub niedługo zostaną zawarte większe transakcje. [ADO]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu