Islandzka wiosna w architekturze

Kasia Szczepaniak/AD
opublikowano: 15-03-2013, 11:42

W Londynie zakończyły się targi Ecobuild, poświęcone ekologii w architekturze i budownictwie. Swoje osiągnięcia prezentowali m.in. architekci, którzy zaprojektowali w Reykjaviku w pełni ekologiczny budynek HARPA.

Doroczne Targi Ecobuild to nie tylko możliwość zapoznania się z "zieloną" ofertą w branży budowlanej, ale również poznania fachowców  z różnych pokrewnych dziedzin. Jednym z nich był Louis Becker, przedstawiciel, Henning Larsen Architects. Zaprojektowany przez nich dla Reykjaviku budynek HARPA (pol. harfa) jest przykładem wielopoziomowego rozumienia kwestii zrównoważonego rozwoju. Mieści się tam centrum konferencyjne i sala koncertowa.
W Harpie połączono nowoczesność z lokalną tradycją i funkcjonalnością, gdyż z jednej strony projekt południowej fasady budynek nawiązuje do surowego krajobrazu Islandii, ale jednocześnie zapewnia dopływ naturalnego światła, co jest bardzo istotne nie tylko ze względów ekologiczno-finansowych, ale pod kątem samopoczucia mieszkańców tej północnej wyspy.

Wyświetl galerię [1/4]

Bryła budynku Harpy (FOT. Nic Lehoux/Harpa)

Ponadto usytuowanie budynku na nadbrzeżu, oprócz efektów estetycznych, dało też możliwość ożywienia tej części miasta, łącząc ją z centrum i otwierając na nowych gości oraz użytkowników.

Sama nazwa oznacza nie tylko instrument muzyczny, ale i pierwszy miesiąc lata w kalendarzu Wikingów. Jako że rozróżniali oni tylko dwie pory roku, lato i zimę, harpa była miesiącem symbolizującym odrodzenie i nadzieję, co niewątpliwie jest dobrą wróżbą dla rozwijającej się prężnie Islandii i kolejnym dowodem na holistyczne podejście do tematyki projektowania, uwzględniające aspekt kulturowy i symboliczny danej społeczności.

Podobno zima w odwrocie, więc z niecierpliwością czekamy na podobne projekty również w Polsce…

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kasia Szczepaniak/AD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu