IT rozpycha się w biurach Wrocławia

opublikowano: 12-11-2019, 22:00

Branża informatyczna zatrudnia dziś we Wrocławiu ok. 36 tys. specjalistów. Szybki wzrost powoduje liczne przeprowadzki.

Po wyjątkowo obfitującym w nowe umowy najmu i nowe powierzchnie biurowe 2018 r. obecny rok na wrocławskim rynku jest nieco spokojniejszy. Według firmy doradczej Cresa transakcje najmu w pierwszych trzech kwartałach 2019 r. zamknęły się łączną powierzchnią tylko 66 tys. m kw. Dla porównania w 2018 r. firmy wynajęły ponad 157 tys. m kw. biur. Co trzeci metr kwadratowy powierzchni biurowej we Wrocławiu wynajmują firmy z branży IT.

Nowa siedziba Infora zdobyła tytuł najlepszego biura we Wrocławiu, a
centrum szkoleń — najlepszej sali konferencyjnej w konkursie CBRE Office
Superstar 2019.
Zobacz więcej

INFOR ACADEMY:

Nowa siedziba Infora zdobyła tytuł najlepszego biura we Wrocławiu, a centrum szkoleń — najlepszej sali konferencyjnej w konkursie CBRE Office Superstar 2019. Cezary Gwoździewicz

— Po dynamicznym okresie rozwoju w poprzednich latach, w pierwszych trzech kwartałach tego roku tempo przyrostu nowej powierzchni znacznie spadło. Nie oznacza to jednak, że rynek zwalnia. Wręcz przeciwnie, w budowie znajduje się obecnie ok. 160 tys. m kw. — to znacznie więcej niż w poprzednich latach, gdy średniow trakcie realizacji mieliśmy ok. 100 tys. m kw. Wrocław nadal postrzegany jest jako jedno z najlepszych miast do lokowania biznesu w Europie, szczególnie przez firmy nowych technologii — mówi Michał Grabikowski, dyrektor wrocławskiego oddziału Cresa Polska.

Do największych pracodawców we Wrocławiu należą dziś firmy z branży nowoczesnych technologii. Są tu tacy międzynarodowi giganci, jak Nokia czy IBM, i takie znane firmy rodzime, jak Techland, LiveChat Software czy Ten Square Games. Około 10 proc. branży nowych technologii we Wrocławiu to start-upy. Według szacunków Agencji Rozwoju

Aglomeracji Wrocławskiej w sektorze pracuje ok. 36 tys. specjalistów. Co więcej, ponad 80 proc. z tych firm zapowiada dalszy rozwój i zwiększenie zatrudnienia.

— Przedsiębiorstwa informatyczne to grupa najemców o wyjątkowych potrzebach. W ciągu dwóch lat taka firma może urosnąć o sto, dwieście, a nawet więcej procent. Dlatego dla tej branży jedną z ważniejszych rzeczy jest elastyczność najmu. Tymczasem tradycyjne umowy podpisywane są na minimum pięć lat i tutaj stanowisko deweloperów jest dosyć sztywne — mówi Michał Grabikowski.

Zdaniem eksperta Cresy możliwość elastycznego powiększania powierzchni najmu może zapewnić wynajmowanie biur w budynkach, w których pozostaje jeszcze wolna powierzchnia, i zawieranie z właścicielem umów zapewniających pierwszeństwo jej najmu. Dobrym przykładem takiej strategii jest Infor. Amerykańska firma informatyczna, tworząca oprogramowanie dostępne w chmurze, otwarła we Wrocławiu swoje główne europejskie centrum biznesowe w 2016 r. W 2019 r. dołączyło do niego europejskie centrum szkoleniowe Infora, a zatrudnienie zwiększy się z 330 w styczniu do 400 osób na koniec grudnia.

— Nasze nowe biuro liczy 6 tys. m kw. i jest dwa razy większe od poprzedniego oraz dziesięć razy większe od tego, w którym rozpoczynaliśmy działalność we Wrocławiu trzy lata temu. Planując tak szybki rozwój, zapisaliśmy w umowie z deweloperem prawo pierwszeństwa najmu dodatkowej powierzchni. Tę pierwszą część biura deweloper przygotował nam w ekspresowym tempie, drugą oddał wtedy, gdy startowało centrum szkoleń. Nikt nie stracił: my nie płaciliśmy za najem dodatkowej powierzchni, on miał gwarancję, że ma już klienta na biuro, które jeszcze wymagało wykończenia — mówi Artur Sawicki, dyrektor Center of Excellence Infor.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Oprócz umów o pierwszeństwo sposobem na zabezpieczenie się na wypadek szybkiego wzrostu zatrudnienia jest wynajem biura w budynku, w którym działają biura serwisowane. W przypadku braku powierzchni można część pracowników ulokować w takich elastycznych powierzchniach. We Wrocławiu jest ich niemało: Worko, Spaces, City Space, Biznes Zone, Business Link, Regus, Idea Place, Rzeźnicza Work czy Biurolandia. Według Bolesława Kołodziejczyka, dyrektora działu badań i doradztwa w firmie Cresa Polska, Wrocław jest drugim po Krakowie miastem regionalnym pod względem ilości powierzchni biurowej zajmowanej przez operatorów oferujących elastyczny wynajem. We Wrocławiu całkowite zasoby

powierzchni tego typu wynoszą obecnie ponad 17 tys. m kw. (ponad 2,1 tys. stanowisk pracy).

— Deweloperzy biurowi we Wrocławiu są bardzo aktywni, ale też ostrożni. Część budynków nie wystartuje do momentu, gdy nie znajdą strategicznego najemcy. Dlatego naszym najemcom, szczególnie tym, którzy poszukują dużych powierzchni, rekomendujemy rozpoczęcie poszukiwania nowego biura nawet na dwa lata przed zakończeniem obecnej umowy najmu. Będą mieli wtedy znacznie więcej opcji do wyboru, łącznie z budynkami, które dopiero powstają — mówi Michał Grabikowski.

Powierzchnie do wynajęcia od ręki to 10 proc. wrocławskiego rynku, są jednak rozproszone. Znaleźć 2 tys. m kw. lub więcej w centrum miasta jest bardzo trudno. Obecnie najłatwiej o nowoczesne duże powierzchnie poza centrum Wrocławia — największą inwestycją jest tam Business Garden, park biurowy zbudowany przez Vastint. W centrum Wrocławia duże inwestycje dopiero są w toku — zaczęli je m.in. tacy deweloperzy, jak Skanska, Echo Investment czy Cavatinta.

Sprawdź program konferencji "Sztuczna inteligencja i robotyzacja w sektorze finansowym", 22-23 stycznia 2020, Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu