Jak oszczędzić na podatku

Rafał Kerger
opublikowano: 11-07-2006, 00:00

Używany samochód firmowy można odsprzedać bez VAT. Warunki? Został kupiony po 22 sierpnia, ma co najmniej sześć miesięcy i nie jest tankowozem.

Markowi Kucowi, właścicielowi komisu Auto-Centrum-Bochnia, zajmującego się wyłącznie sprzedażą używanych poleasingowych samochodów skupionych od firm, nigdy nie zdarzyło się kupić pojazdu bez naliczonego podatku od towarów i usług.

— Na parkingu mamy trzysta aut — vanów, dostawczych i specjalistycznych. Firmy kupowały je z VAT, potem ewentualnie go odliczały, a teraz również z VAT nam je odsprzedają — opowiada Marek Kuc.

Stosunkowo nowe

Marek Kuc dopiero od nas dowiedział się, że można odsprzedać firmowy samochód po cenie netto. Dotyczy to jednak aut prawie nowych, które na wtórnym rynku dopiero zaczynają się pojawiać. Podstawowy warunek jest taki, że auto powinno być kupione z salonu po 22 sierpnia 2005 r., kiedy weszła w życie nowelizacja ustawy o VAT. Wprowadziła ona możliwość częściowego odliczenia tego podatku w razie kupna samochodu o dopuszczalnej masie do 3,5 tony. Limit odliczenia to 60 proc. podatku (ale nie więcej niż 6 tys. zł) określonego w fakturze lub należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów albo należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca.

Ustawodawca wymienia też sześć kategorii pojazdów o masie mniejszej niż 3,5 tony, przy których zakupie można w pełni odliczyć podatek naliczony (zwykle konieczne jest jednak dodatkowe badanie techniczne przeprowadzone przez okręgową stację kontroli pojazdów). Jeżeli całkowita masa pojazdu przekracza 3,5 tony, to podatnikowi przysługuje prawo do pełnego odliczenia podatku.

— Prawo do zwolnienia z podatku od sprzedaży samochodów firmowych, przy których zakupie firma skorzystała z odliczenia VAT, opiera się na rozporządzeniu Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 roku — tłumaczy Michał Zwyrtek z Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej (ECD i DP).

Dodaje, że jeżeli przedsiębiorca używał samochodu przez co najmniej sześć miesięcy, a przy jego nabyciu skorzystał z odliczenia przewidzianego w ustawie o VAT, to sprzedaż tego samochodu jest zwolniona z opodatkowania.

Kto nie może

Nie mają jednak takiej możliwości ci, którzy kupili firmowe auta przed wejściem w życie ustawy o VAT (11 marca 2004 r.) lub kupili samochody spełniające obowiązujący do 22 sierpnia tzw. wzór Lisaka (który uzależniał możliwość odliczania pełnego VAT od liczby miejsc i dopuszczalnej ładowności pojazdu). Ani ustawa, ani rozporządzenie nie wskazują także stawki i możliwości odliczenia VAT dla transakcji sprzedaży:

- pojazdów samochodowych, będących pojazdami specjalnymi w rozumieniu prawa o ruchu drogowym, o przeznaczeniu wymienionym w załączniku nr 9 do ustawy o VAT, czyli: agregatów elektrycznych i spawalniczych, pojazdów do prac wiertnicznych, tankowozów, ładowarek, koparek, koparko-spycharek, pojazdów do oczyszczania dróg, podnośników do prac konserwacyjno-montażowych, pojazdów pomocy drogowej, zimowego utrzymania dróg, żurawi samochodowych;

- pojazdów samochodowych konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą, jeżeli takie przeznaczenie wynika z dokumentów wydanych na podstawie prawa o ruchu drogowym.

Mimo wszystko Marek Kuc i inni właściciele komisów mogą podpowiedzieć swoim klientom, że przynajmniej niektóre auta firmowe można sprzedać bez VAT.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Kerger

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Podatki / Jak oszczędzić na podatku