Jesienna sezonowość złota

Piotr Kowalski
14-09-2010, 14:59

We wtorek na porannym fixingu London Bullion Market cena złota wyniosła 1253,25 USD za uncję i była wyższa od  wczorajszego zamknięcia o 0,76%.

We wrześniu na rynku złota mija pierwsza rocznica bitwy stoczonej między popytem i podażą na poziomie 1018 USD. Poziom ten został wyznaczony przez szczyty z marca 2008 i lutego 2009. Strona popytowa pokonując ten mocny opór, przystąpiła do wypełnienia zadania określonego przez sezonowość złota. Kruszec przechodząc omawianą strefę cenową wypełnił półtoraroczną prowzrostową formację odwróconej głowy z ramionami i zgodnie z tradycją, przez następne siedemdziesiąt jesiennych dni wzrósł o 21%. W tym roku popyt się pośpieszył i przystąpił do działania wraz z początkiem sierpnia. Od lokalnego dna złoto wzrosło 9%. Gdyby skala wzrostów była podobna jak w ubiegłym roku, to metal na początku grudnia osiągnąłby 1400 USD za uncje.

Sezonowość rynku złota wynika ze zwyczajów i świąt obchodzonych na dalekim wschodzie. Na początku jesieni, azjatyccy farmerzy kończąc sezon żniw lokują część oszczędności w metale szlachetne. Następnie w Indiach, które są największym konsumentem złota, rozpoczyna się festiwal zaślubin. Zgodnie z tradycją, rodziny nowożeńców hojnie obdarowują młodą parę 24-karatową biżuterią.

W latach 2011-2020 popyt biżuteryjny w Indiach może stanowić istotną siłę na globalnym rynku złota. Zgodnie z ostatnimi raportami demograficznymi dla Indii, w okresie tym zakładać rodziny będzie ponad 100 mln młodych ludzi.
   
Piotr Kowalski
Analityk Investors TFI

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Kowalski

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Jesienna sezonowość złota