Jest miejsce na zieleń w hotelach

opublikowano: 17-12-2018, 22:00

Branża hotelowa zaczyna interesować się zrównoważonym rozwojem i certyfikacją swoich obiektów

Obecnie zaledwie 10 z prawie 3 tysięcy hoteli w Polsce ma certyfikaty BREEAM lub LEED. Według raportu PLGBC „Certyfikacja zielonych budynków w liczbach 2018” (dane marzec 2017 r. — marzec 2018 r.), hotele na tle rynku nieruchomości to zaledwie 1,8 proc. wszystkich certyfikowanych obiektów. Wiadomo jednak, że o zielone wyróżnienia ubiegają się kolejne.

OSZCZĘDNOŚCI: Jako kolejne zielone innowacje chcemy wypróbować urządzenia do zbierania deszczówki z dachu i panele fotowoltaiczne na elewacjach — mówi Dariusz Gul, dyrektor ds. inwestycji w Grupie Hotelowej Orbis.
Zobacz więcej

OSZCZĘDNOŚCI: Jako kolejne zielone innowacje chcemy wypróbować urządzenia do zbierania deszczówki z dachu i panele fotowoltaiczne na elewacjach — mówi Dariusz Gul, dyrektor ds. inwestycji w Grupie Hotelowej Orbis. Fot. Marek Wiśniewski

— Tak jak na całym świecie, najwięcej zielonych powierzchni znajdziemy w biurowcach, ale trend budowania zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju ogarnia dziś także branżę hotelową. Budynki przyjazne środowisku, w których akcentowane są dobre samopoczucie, komfort i zdrowie człowieka, są atrakcyjne i efektywne kosztowo, a co za tym idzie — chętniej wybierane przez klientów.

Uzyskanie certyfikatu przez hotel pozwala także wzmocnić pozycję i osiągnąć przewagę konkurencyjną wśród pozostałych obiektów tego typu — mówi Alicja Kuczera, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC.

Oceniamy wszystko

Ghelamco Poland, który jako pierwsza firma certyfikował w Polsce budynek biurowy w systemie BREEAM (Trinity Park III w 2010 r.), zamierza swoje wieloletnie doświadczenie wykorzystać również do certyfikacji obiektów hotelowych. Obecnie w Warszawie budowana jest wieża hotelowa wchodząca w skład kompleksu The Warsaw HUB. Znajdą się w niej dwa hotele: Crowne Plaza i Holiday Inn Express. Crowne Plaza będzie pierwszym hotelem tej marki w Polsce i zaoferuje około 212 pokoi, w Holiday Inn Express będzie około 218 pokoi. Powierzchnia budynku wyniesie około 21 tys. mkw.

— Certyfikacja hotelu przebiega podobnie do certyfikacji biurowca. Jest wszakże jedna bardzo znacząca różnica: hotel certyfikujemy w opcji tzw. fully- -fitted, więc ocenie podlegają zarówno bryła budynku, instalacje i części wspólne, jak i pokoje hotelowe wraz z ich aranżacją i instalacjami. Innymi słowy, niemal cała powierzchnia hotelowa jest poddawana ocenie — mówi Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Poland.

Wchodząc w szczegóły

Różnice między biurem i hotelem dotyczą również licznych szczegółów związanych ze sposobem użytkowania przestrzeni.

— Pokój hotelowy będzie wyposażony w inne strefy oświetleniowe niż miejsce do pracy, co powinno być odpowiednio uwzględnione na etapie projektowania. Istotne są również wymagania, jeśli chodzi o komfort akustyczny. Wymagany jest mniejszy hałas, więc ważnym czynnikiem będzie izolacyjność akustyczna przegród i podłóg między pokojami oraz pokojami a korytarzami. Goście hotelowi powinni mieć zapewniony dostęp do świeżej wody pitnej nie tylko w pokoju, ale też w lobby, barze, holu, recepcji, restauracji czy w części konferencyjnej bądź fitness — wylicza Marcin Cierpisz, assessor BREEAM w Sweco Consulting.

Ze względu na znaczną liczbę użytkowników ważne jest wyposażenie obiektu w wiele liczników zużycia energii, ciepła, wody i zapewnienie sterowania poprzez system BMS. Podłączenie do BMS pozwala na bieżący monitoring i zapewnienie efektywnego wykorzystania mediów.

— Z uwagi na znacznie większe zapotrzebowanie na ciepłą wodę niż w budynkach biurowych wymagane jest, aby było możliwe sprostanie temu w krótkim czasie. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem będzie dodatkowy obieg w węźle cieplnym, możliwe jest także wykorzystanie mikrokogeneracji, w której ciepło jest tzw. ciepłem odpadowym. Mikrokogeneracja będzie jeszcze ciekawszym rozwiązaniem, jeśli mamy do podgrzania np. basen — mówi Marcin Cierpisz.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Według Magdaleny Migdał, assessor BREEAM In-Use w Sweco Consulting, należy zwrócić również uwagę na rozpoczynający się trend certyfikacji już działających obiektów. Te hotele są powszechnie oceniane pod kątem takich kryteriów, jak przyjazność dla dzieci, osób niepełnosprawnych, osób podróżujących służbowo czy jakość obsługi klienta.

— W przypadku tych obiektów otrzymujemy wiele wskazówek i wytycznych, odnoszących się do takich kategorii, jak energia, woda, ekologia, materiały, zdrowie i dobre samopoczucie, transport oraz dostępność budynku. Obiekt ocenia się zarówno pod kątem wpływu na środowisko, jak i komfortu pracy obsługi oraz komfortu gości hotelowych — dodaje Klaudia Norkiewicz, młodszy inżynier ds. certyfikacji BREEAM In-Use w Sweco Consulting.

Zielone w praktyce

Certyfikacja BREEAM lub LEED narzuca obiektom pewne działania obowiązkowo (np. korzystania z materiałów zawierających substancje dopuszczane przez te standardy), jak też fakultatywnie. Zastosowanie tych dodatkowych może wpłynąć na wyższą ocenę podczas certyfikacji.

— Realizując wymagania standardu, zawsze sprawdzamy skład stosowanych materiałów. Natomiast nieobowiązkowe innowacje proekologiczne wprowadzamy stopniowo jako inwestycje, które choćby w długim okresie same na siebie zarobią. Staramy się, żeby każdy nowy hotel miał coś nowego, czego jeszcze nie testowaliśmy — mówi Dariusz Gul, dyrektor ds. inwestycji w Grupie Hotelowej Orbis.

Jako przykład podaje nowoczesne okapy kuchenne. Wentylacja wyciąga z kuchni wszystkie zapachy na zewnątrz, ale wraz z nimi wyrzuca również ciepło. Innowacyjne urządzenia potrafią odzyskać to ciepło do ogrzewania powietrza pobieranego z zewnątrz.

— Kiedy kuchnia w hotelu pracuje bez przerwy od 5.30 rano do późnej nocy, to wydatek na takie okapy bardzo szybko się zwraca dzięki oszczędnościom energii — tłumaczy Dariusz Gul.

W oddanym niedawno do użytku hotelu Ibis Styles na ul. Zagórnej w Warszawie jako kolejna nowość pojawiły się panele fotowoltaiczne na całej powierzchni dachu. Pobierana przez nie energia słoneczna zasila urządzenia pracujące non stop, takie jak centrale wentylacyjne. W skali całego obiektu jest to co prawda tylko kilka procent zapotrzebowania, ale jeśli rachunki przez rok wynoszą np. 0,5 mln zł, to oszczędność może się wahać od 15 do 30 tys. zł. Orbis angażuje się w certyfikację hoteli od czterech lat. Obecnie ma cztery certyfikowane hotele (661 pokoi). W systemie rezerwacyjnym sieci Accor, do której należy, można przy wyszukiwaniu hoteli użyć filtra pokazującego tylko te obiekty, które spełniają wymagania zrównoważonego rozwoju.

— Jeśli klienci mają wybór w tej samej cenie, chętniej korzystają z obiektu ekologicznego. Niektórzy wolą nawet dopłacić, by mieć gwarancję noclegu w zdrowej przestrzeni, a przy okazji wspierają ochronę środowiska — podkreśla Dariusz Gul.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu