Jordan: stabilność cen pozostaje priorytetem

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 20-01-2023, 11:10
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Kierujący pracami Narodowego Banku Szwajcarii Thomas Jordan podkreślił, że walka z inflacją i zapewnienie stabilności cen jest „absolutnie niezbędne” i pozostaje priorytetem władz monetarnych, informuje Reuters.

Thomas Jordan
Thomas Jordan
Stefan Wermuth

Podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos Jordan wyjaśnił, że za stabilne uważa ceny, których wzrost kształtuje się w przedziale 0-2 proc. czyli do maksymalnego pułapu celu SNB.

Tymczasem mimo ostatniego spadku, inflacja w szwajcarskiej gospodarce nadal przewyższa docelowy poziom banku centralnego, choć w porównaniu choćby do strefy euro i USA jest kilkukrotnie niższa. W grudniu kształtowała się na poziomie 2,8 proc. po spadku z 3,0 proc. miesiąc wcześniej.

Wzrost cen nadal pozostaje nadmierny, dlatego nie można wykluczyć dalszego zacieśniania polityki pieniężnej i podwyżek stóp – powiedział Jordan, dodając, że bezprecedensowy wyskok inflacji, z którym mamy do czynienia od ponad roku, jest w pewnym sensie rezultatem nadmiernie ekspansywnej polityki pieniężnej banków centralnych.

SNB w ramach rozpoczętego w zeszłym orku cyklu zacieśniania polityki już trzykrotnie podnosił stopy, o łącznie 175 punktów bazowych z poziomi -1,75 do 1,0 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane