Kąkolewski wydał kolejne oświadczenie

opublikowano: 07-05-2018, 10:20
aktualizacja: 07-05-2018, 10:48

Były prezes GetBacku wydał kolejne oświadczenie. Wyraził w nim troskę o interesy obligatariuszy i zapewnił, że firma posiada wystarczający zbiór portfeli wierzytelności, żeby zapewnić spłatę wszystkich zaciągniętych zobowiązań.

Chcesz być na bieżąco z informacjami na temat Getbacku? Zapisz się na nasz darmowy newsletter>

Oświadczenie Konrada Kąkolewskiego:

1. W pełni zgadzam się z docierającymi do mnie opiniami Obligatariuszy Getback S.A., którzy uznają za niedopuszczalne jakiekolwiek próby ograniczenia praw Obligatariuszy Spółki inicjowane przez większościowego akcjonariusza Spółki tj. DNLD Holdings S.a.r.l na czele którego stoi Abris Capital Partners poprzez złożenie wniosku o otwarcie przyśpieszonego postępowania restrukturyzacyjnego.

Czytaj także: GetBack ucieka pod ochronę sądu

2. W chwili obecnej najwyższym priorytetem Zarządu oraz Rady Nadzorczej Spółki powinno pozostać skuteczne sfinalizowanie uzgodnionego procesu dokapitalizowania Spółki. To działanie zapewni Spółce w pełni możliwość dalszego niezakłóconego prowadzenia swojej bieżącej działalności operacyjnej, w szczególności terminowej spłaty zobowiązań. Tym samym zainicjowane postępowanie układowe można by uznać za bezcelowe. W momencie odwołania mnie z funkcji Prezesa Zarządu Spółka prowadziła zaawansowane rozmowy z wybraną grupą inwestorów w celu pozyskania nowego kapitału. Część inwestorów wyrażała również chęć udzielenia Spółce dodatkowego finansowania, w celu zmiany struktury zadłużenia.

Czytaj także: Izraelscy inwestorzy wstępnie zainteresowani akcjami GetBacku

3. Kontynuacja i sfinalizowanie niniejszych rozmów jest kluczowe z punktu widzenia interesów Spółki, Obligatariuszy oraz Akcjonariuszy. Z informacji, które posiadam wynika, iż te rozmowy z inwestorami zostały zawieszone. Dlatego też apeluję do DNLD Holdings (jeżeli nie są zainteresowani pozyskaniem do grona akcjonariatu dodatkowych inwestorów zewnętrznych) o dokapitalizowanie Spółki kwotą 370 mln zł odpowiadającą środkom pozyskanym przez DNLD Holdings przy wprowadzaniu Spółki na giełdę. Jednocześnie informuję, iż ze wszystkich udziałowców DNLD Holdings, jedynie część członków zarządu Spółki posiadająca udziały w ninieszym podmiocie nie wzięła udziału w podziale kwoty uzyskanej w procesie IPO. Podkreślam jeszcze raz, iż efektywne sfinalizowanie zaawansowanego już procesu pozyskiwania nowego inwestora lub inwestorów, w mojej opinii, czyni rozpoczęte postępowanie układowe bezcelowym, a dokapitalizowanie Spółki zabezpiecza w najkorzystniejszy sposób interesy wszystkich Interesariuszy Spółki. Brak dalszego aktywnego działania w tym kierunku w mojej ocenie jest naruszeniem interesów Spółki, Obligatariuszy i innych Wierzycieli oraz wszystkich Akcjonariuszy.

4. Jednocześnie wyrażam nadzieję, iż przygotowany w takim pośpiechu i bardzo krótkim czasie wniosek o wszczęcie przyśpieszonego postępowania układowego został przygotowany solidnie, bez uszczerbku dla interesów Obligatariuszy oraz innych Wierzycieli Spółki. Wobec braku opublikowanych sprawozdań finansowych z niecierpliwością oczekuję na przedstawione tam założenia, w szczególności w odniesieniu do wysokości uwzględnionych we wniosku aktywów oraz propozycji harmonogramu spłat zobowiązań. Spółka posiada wystarczający zbiór portfeli wierzytelności zapewniających spłatę wszystkich zaciągniętych zobowiązań. Szacowana kwota spłat z obsługiwanych portfeli wierzytelności należna Spółce to kwota 7,8 mld zł.

Czytaj także: GetBack zalega obligatariuszom prawie 92 mln zł

5. Nie posiadam wiedzy co się dzieje aktualnie w Spółce, ale mam nadzieję, że wobec problemów z płynnością Spółki nie zastosowano wyceny aktywów metodą likwidacyjną, co znacznie obniżyłoby ich faktyczną wartość i wpłynęło negatywnie na przedstawione propozycje układowe. Takie działanie będzie rodziło mój sprzeciw i deklaruję pełne wsparcie Obligatariuszom w analizie przedstawionych założeń ewentualnego układu, w szczególności w zakresie przyjętych przepływów środków pieniężnych oraz kosztów ich realizacji. W najbliższych dniach podamy kontakt do kancelarii prawnej prowadzącej prace w tym zakresie oraz numer telefonu, pod którym należy się kontaktować w celu ochrony swoich inwestycji.

6. Mam nadzieję jednak, że dojdzie wkrótce do zawarcia porozumienia z nowymi inwestorami Spółki w zakresie jej dokapitalizowania, a wniosek o wszczęcie postępowania układowego będzie mógł zostać wycofany, jako zdecydowanie najmniej korzystna alternatywa dla wszystkich zainteresowanych stron.  

Zobacz poprzednie oświadczenie Konrada Kąkolewskiego>>

Wszystko o problemach GetBacku pod adresem https://www.pb.pl/temat/getback/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu