Kanada analizuje import stali

Magdalena Kozmana
opublikowano: 07-11-2000, 00:00

Kanada analizuje import stali

Możliwość nałożenia ceł antydumpingowych na import stali rozważa rząd Kanady.

W ubiegłym tygodniu kanadyjski rząd wszczął śledztwo, które ma na celu zebranie informacji o imporcie tanich produktów stalowych z Indonezji, Japonii, Łotwy, Mołdawii, Polski, Tajwanu i Ukrainy.

— Jeżeli wykażemy, że nastąpił znaczący wzrost szkodliwego importu, rozszerzymy cła antydumpingowe — poinformowano w oficjalnym komunikacie, który cytuje agencja Reuters.

Śledztwo zostało wszczęte na skutek protestów krajowych koncernów stalowych, które w ostatnim kwartale zanotowały drastyczny spadek dochodów. Stelco, największy producent stali w Kanadzie, ocenia swoje straty w tym okresie na 8 mln CAD (23,2 mln zł).

Kanada już w 1997 roku wszczęła postępowanie antydumpingowe przeciwko polskim producentom węglowych blach stalowych gorącowalcowanych. Skończyło się ono jednak dla nas korzystnie i polskie huty nie zostały objęte karnymi cłami.

Ministerstwo Gospodarki nie dostało żadnej oficjalnej informacji od strony kanadyjskiej. Nie wiadomo więc, jakie polskie produkty mogłyby być ewentualnie objęte karnymi cłami. Wśród przedstawicieli branży oraz w resorcie gospodarki panuje przekonanie, że Polska zostanie ostatecznie wykluczona z grupy państw, których import szkodzi kanadyjskiemu rynkowi.

Polskie produkty stalowe są obecnie obłożone karnymi cłami przez Unię Europejską, USA, Indonezję, Tajwan i Tajlandię.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Kozmana

Polecane