KGHM chce mieć gaz z węgla

ABT
01-12-2009, 00:00

Koncern ściągnął technologię i ekspertów z Chin, by rozpocząć prace nad pozyskaniem tańszego paliwa.

Koncern ściągnął technologię i ekspertów z Chin, by rozpocząć prace nad pozyskaniem tańszego paliwa.

KGHM Polska Miedź wybrał się aż do Chin po technologię umożliwiającą zgazowywanie węgla brunatnego pod ziemią. Spółka zaprosiła chińskich ekspertów do współpracy, by móc wykorzystać opracowaną przez nich technologię.

— Na naszych obszarach koncesyjnych występują pokłady węgla brunatnego, który możemy poddać procesowi zgazowywania. Powstały gaz miałby zastosowanie np. w procesach metalurgicznych — mówi Henryk Karaś, doradca zarządu KGHM do spaw współpracy zagranicznej.

Obecnie KGHM kupuje 110--150 mln m sześc. gazu ziemnego rocznie od Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

— Planujemy zwiększenie produkcji miedzi, w związku z tym w przyszłości potrzeba nam będzie nawet 300 mln m sześc. paliwa rocznie. Gaz syntezowy pozwoliłby nam ograniczyć koszty zakupu — mówi Henryk Karaś.

Koncern rozpocznie badanie złoża węgla brunatnego pod kątem możliwości wykorzystania chińskiej technologii.

— Musimy znaleźć miejsce odpowiednie do ulokowania instalacji, by gaz powstały w wyniku spalania nie ulatniał się na powierzchnię. Musimy też przesłać naszym chińskim ekspertom próbki węgla do analizy. Jeżeli testy próbne wypadną pomyślnie, podejmiemy decyzję o realizacji projektu — mówi Henryk Karaś.

Stanie się to nie wcześniej niż za 2 -3 lata. KGHM na podstawie doświadczeń australijskich i nowozelandzkich szacuje, że inwestycja pochłonęłaby 15-20 mln USD.

Koszt produkcji 1 m sześc. gazu z węgla brunatnego w technologii wysokotlenowej to 0,016 USD.

— Nawet biorąc pod uwagę koszty jego wzbogacania, by był bardziej kaloryczny, będzie tańszy niż gaz ziemny — podkreśla profesor Liang Jie z Chińskiego Uniwersytetu Górnictwa i Technologii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ABT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / KGHM chce mieć gaz z węgla