Koehler i Cimoszewicz: UE potrzebuje jednolitej polityki wschodniej

Informacyjna Agencja Radiowa Polskiego Radia
opublikowano: 30-08-2005, 17:50

Horst Koehler i Włodzimierz Cimoszewicz zgodzili się, że Unii Europejskiej potrzebna jest jednolita polityka wschodnia. Marszałek Sejmu spotkał się z goszczącym w Polsce niemieckim prezydentem.

Horst Koehler i Włodzimierz Cimoszewicz zgodzili się, że Unii Europejskiej potrzebna jest jednolita polityka wschodnia. Marszałek Sejmu spotkał się z goszczącym w Polsce niemieckim prezydentem.

Po spotkaniu, Włodzimierz Cimoszewicz mówił, że prezydent Koehler opowiedział się za wspólną koncepcją prowadzenia polityki z Rosją. "Miło było mi to usłyszeć, bo to całkowicie odpowiada mojemu myśleniu" - powiedział marszałek.

Politycy rozmawiali także o koncepcji budowy Centrum Przeciwko Wypędzeniom. Cimoszewicz przypomniał, że dwa lata temu w Gdańsku ówczesny prezydent Niemiec Johannes Rau i Aleksander Kwaśniewski ogłosili deklarację, aby Centrum miało charakter europejski.

Zdaniem marszałka, w ostatnim czasie nie pojawiły się żadne nowe kontrargumenty przeciwko takiemu rozwiązaniu. Włodzimierz Cimoszewicz dodał, że budowa Centrum w Berlinie jest raczej problemem niemieckim niż polsko-niemieckim. "Niemcy musza sobie z tym poradzić, my mówimy im tylko, jakie to u nas wywołuje uczucia" - powiedział.

W rozmowach marszałka Sejmu z prezydentem Niemiec brali także udział polscy posłowie: Jan Rzymełka z Platformy Obywatelskiej, Marek Jurek z Prawa i Sprawiedliowści oraz Robert Smoleń z SLD, a także niemieccy deputowani   

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Informacyjna Agencja Radiowa Polskiego Radia

Polecane