Czytasz dzięki

Kolejna szansa dla grafenu

opublikowano: 15-11-2016, 22:00

Graphene Solutions tworzy nowe produkty wzbogacone nanopłatkami węgla

Jan Błaszczyk współpracujący wcześniej z firmą Nano Carbon, w której pokładano wielkie nadzieje związane z produkcją i komercjalizacją aplikacji grafenowych, zdecydował się na kontynuację prac. Teraz już pod szyldem nowej spółki — Graphene Solutions.

— Nano Carbon prowadzona jest obecnie przez nowy zarząd. Rozwijany w firmie projekt bazował na półprzewodnikach. Odnosił się do odkryć dra Włodzimierza Strupińskiego z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych. Koncept okazał się jednak wyjątkowo ambitny i kapitałochłonny. Trudno było znaleźć dla niego partnerów na rynku bez kolejnych transz inwestycji. My korzystamy teraz z doświadczeń zdobytych w tamtych latach — zaznacza Jan Błaszczyk, prezes Graphene Solutions.

Prace badawcze

Nowy projekt bazuje na innym typie grafenu, tzw. płatkowym, który jest znacznie prostszy w otrzymywaniu, jego produkcja nie wymaga angażowania zaawansowanych technologicznie maszyn i dużej precyzji, kluczowej w np. elektronice. Jest realizowany we współpracy z prof. Wiesławem Strękiem z Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN we Wrocławiu. Zespół Graphene Solutions w pierwszej kolejności skupił się na przetestowaniu kompozytów i lakierów wzbogacanych dodatkiem grafenu płatkowego.

— Z badań naukowych, jakie zleciliśmy, wynika, że wprowadzenie nawet niewielkich dodatków, rzędu promili, może poprawić parametry danych struktur. W przypadku lakierów mówimy o znacznym wzroście hydrofobowości — grafen odpycha od powierzchni np. krople wody. W kompozytach — zwiększa ich wytrzymałość o 10 proc. — wyjaśnia Jan Błaszczyk.

Osiągnięcia nauki

Zaznacza, że firma rozwija dwie własne technologie wypracowane we współpracy z zespołami naukowymi, umożliwiające powtarzalną i pewną produkcję płatków grafenowych (korzysta przy tym z metody Hummersa). — Jesteśmy w stanie uzyskać odpowiednią mieszankę grafitu, niezależnie od wahań, jakie występują w jakości produktu bazowego. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie odkrycie dokonane w tym czasie przez prof. Wiesława Stręka, które zostało już opublikowane w magazynie „Nature Physics” — dodaje Jan Błaszczyk. Naukowiec w swoich pracach bazował na mieszankach grafenu z materiałami ceramicznymi.

— Taka mieszanka została podświetlona podczerwienią i okazało się, że odbija światło idealnie białe, zbliżone do tego, jakie emituje Słońce czy halogen. Daje ono piękną barwę i w przeciwieństwie np. do świetlówek nie męczy oczu. Dodatkowo nie wytwarza się przy tym ciepło — zaznacza Jan Błaszczyk. Firma Graphene Solutions uzyskała od instytutu licencję na rozwój technologii i przystąpiła do dalszych badań, oczywiście we współpracy z naukowcem. Rozwiązanie zamierza komercjalizować.

Walka o rynek

Białe światło — jak zapewniają przedstawiciele grafenowej spółki — jest poszukiwane m.in. przez producentów telewizorów czy rzutników. Ich rozwiązaniem mogą być też zainteresowani producenci wyświetlaczy, np. smartfonów. W listopadzie — w ramach demonstracji wynalazku — zaprezentowana zostanie latarka emitująca białe światło.

— Demonstrator ma pokazać drogę, jaką przeszliśmy w ostatnich miesiącach. Wyszliśmy od konceptu, a dotarliśmy do punktu, w którym możemy przedstawić prototypowy produkt. I liczymy na zainteresowanie producentów — zaznacza Jan Błaszczyk.

Cena innowacji

Prace badawcze prowadzone są z wykorzystaniem pieniędzy unijnych przyznanych za pośrednictwem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W sumie, w ramach czterech konkursów, w tym Innochem i Innotextile, firma realizuje projekty o wartości 15 mln zł. Z tego budżetu prowadzi również badania nad lakierami, nową generacją materiałów kompozytowych i osłonami balistycznymi wytwarzanymi z materiałów wzbogaconych grafenem.

— Znaleźliśmy możliwości zastosowania grafenu w wojsku. Razem z Instytutem Techniki Uzbrojenia Wojskowej Akademii Technicznej pracujemy m.in. nad konceptem dodawania go do tzw. cieczy zagęszczanych ścinaniem, które w odpowiednich warunkach zachowują się jak ciało stałe. W wersji zmodyfikowanej są one skuteczne w wychwytywaniu odłamków. Na ten cel otrzymaliśmy w ramach konsorcjum dofinansowanie z programu Innotextile. Naszym planem jest uruchomienie laboratorium na terenie Wojskowej Akademii Technicznej — podkreśla Jan Błaszczyk.

Prace realizowane przez Graphene Solutions są finansowane również przez dwa fundusze inwestycyjne: EBC i Erne Ventures. — Posiadamy pełne zaplecze pozwalające na dalsze badania i wprowadzenie na rynek naszych innowacji. Chcemy udowodnić, że grafen z Polski może zaistnieć na rynku. My pokazujemy już konkrety — dodaje Jan Błaszczyk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu