Kolejna szansa dla grafenu

opublikowano: 15-11-2016, 22:00

Graphene Solutions tworzy nowe produkty wzbogacone nanopłatkami węgla

Jan Błaszczyk współpracujący wcześniej z firmą Nano Carbon, w której pokładano wielkie nadzieje związane z produkcją i komercjalizacją aplikacji grafenowych, zdecydował się na kontynuację prac. Teraz już pod szyldem nowej spółki — Graphene Solutions.

Fotolia

— Nano Carbon prowadzona jest obecnie przez nowy zarząd. Rozwijany w firmie projekt bazował na półprzewodnikach. Odnosił się do odkryć dra Włodzimierza Strupińskiego z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych. Koncept okazał się jednak wyjątkowo ambitny i kapitałochłonny. Trudno było znaleźć dla niego partnerów na rynku bez kolejnych transz inwestycji. My korzystamy teraz z doświadczeń zdobytych w tamtych latach — zaznacza Jan Błaszczyk, prezes Graphene Solutions.

Prace badawcze

Nowy projekt bazuje na innym typie grafenu, tzw. płatkowym, który jest znacznie prostszy w otrzymywaniu, jego produkcja nie wymaga angażowania zaawansowanych technologicznie maszyn i dużej precyzji, kluczowej w np. elektronice. Jest realizowany we współpracy z prof. Wiesławem Strękiem z Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN we Wrocławiu. Zespół Graphene Solutions w pierwszej kolejności skupił się na przetestowaniu kompozytów i lakierów wzbogacanych dodatkiem grafenu płatkowego.

— Z badań naukowych, jakie zleciliśmy, wynika, że wprowadzenie nawet niewielkich dodatków, rzędu promili, może poprawić parametry danych struktur. W przypadku lakierów mówimy o znacznym wzroście hydrofobowości — grafen odpycha od powierzchni np. krople wody. W kompozytach — zwiększa ich wytrzymałość o 10 proc. — wyjaśnia Jan Błaszczyk.

Osiągnięcia nauki

Zaznacza, że firma rozwija dwie własne technologie wypracowane we współpracy z zespołami naukowymi, umożliwiające powtarzalną i pewną produkcję płatków grafenowych (korzysta przy tym z metody Hummersa). — Jesteśmy w stanie uzyskać odpowiednią mieszankę grafitu, niezależnie od wahań, jakie występują w jakości produktu bazowego. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie odkrycie dokonane w tym czasie przez prof. Wiesława Stręka, które zostało już opublikowane w magazynie „Nature Physics” — dodaje Jan Błaszczyk. Naukowiec w swoich pracach bazował na mieszankach grafenu z materiałami ceramicznymi.

— Taka mieszanka została podświetlona podczerwienią i okazało się, że odbija światło idealnie białe, zbliżone do tego, jakie emituje Słońce czy halogen. Daje ono piękną barwę i w przeciwieństwie np. do świetlówek nie męczy oczu. Dodatkowo nie wytwarza się przy tym ciepło — zaznacza Jan Błaszczyk. Firma Graphene Solutions uzyskała od instytutu licencję na rozwój technologii i przystąpiła do dalszych badań, oczywiście we współpracy z naukowcem. Rozwiązanie zamierza komercjalizować.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Walka o rynek

Białe światło — jak zapewniają przedstawiciele grafenowej spółki — jest poszukiwane m.in. przez producentów telewizorów czy rzutników. Ich rozwiązaniem mogą być też zainteresowani producenci wyświetlaczy, np. smartfonów. W listopadzie — w ramach demonstracji wynalazku — zaprezentowana zostanie latarka emitująca białe światło.

— Demonstrator ma pokazać drogę, jaką przeszliśmy w ostatnich miesiącach. Wyszliśmy od konceptu, a dotarliśmy do punktu, w którym możemy przedstawić prototypowy produkt. I liczymy na zainteresowanie producentów — zaznacza Jan Błaszczyk.

Cena innowacji

Prace badawcze prowadzone są z wykorzystaniem pieniędzy unijnych przyznanych za pośrednictwem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W sumie, w ramach czterech konkursów, w tym Innochem i Innotextile, firma realizuje projekty o wartości 15 mln zł. Z tego budżetu prowadzi również badania nad lakierami, nową generacją materiałów kompozytowych i osłonami balistycznymi wytwarzanymi z materiałów wzbogaconych grafenem.

— Znaleźliśmy możliwości zastosowania grafenu w wojsku. Razem z Instytutem Techniki Uzbrojenia Wojskowej Akademii Technicznej pracujemy m.in. nad konceptem dodawania go do tzw. cieczy zagęszczanych ścinaniem, które w odpowiednich warunkach zachowują się jak ciało stałe. W wersji zmodyfikowanej są one skuteczne w wychwytywaniu odłamków. Na ten cel otrzymaliśmy w ramach konsorcjum dofinansowanie z programu Innotextile. Naszym planem jest uruchomienie laboratorium na terenie Wojskowej Akademii Technicznej — podkreśla Jan Błaszczyk.

Prace realizowane przez Graphene Solutions są finansowane również przez dwa fundusze inwestycyjne: EBC i Erne Ventures. — Posiadamy pełne zaplecze pozwalające na dalsze badania i wprowadzenie na rynek naszych innowacji. Chcemy udowodnić, że grafen z Polski może zaistnieć na rynku. My pokazujemy już konkrety — dodaje Jan Błaszczyk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane