Czytasz dzięki

Koronawirus sprzyja Śnieżce

opublikowano: 17-09-2020, 22:00

Największy producent farb dekoracyjnych jest zaskoczony skutkami pandemii — integracja węgierskiej spółki przyspieszyła.

Z powodu koronawirusa w marcu zarząd Śnieżki zdecydował o spowolnieniu inwestycji, ale szybko okazało się, że popyt rośnie i firma mogła wrócić do wcześniejszego harmonogramu.

— Zaplanowaliśmy, że CAPEX na ten rok wyniesie 95 mln zł i obecnie realizujemy go zgodnie z harmonogramem. Sytuacja jest na tyle dobra, że nie zmniejszamy programu inwestycyjnego. Początkowe założenia są nadal aktualne — mówi Witold Waśko, wiceprezes Śnieżki.

Najważniejsza inwestycja podkarpackiego producenta farb to budowa centrum logistycznego. Obiekt o powierzchni ponad 44 tys. m kw. ma docelowo przejąć funkcje magazynów wyrobów gotowych w Brzeźnicy, Lubzinie i Pustkowie. Oddanie centrum do użytku planowane jest na początek 2022 r. Większy popyt na materiały remontowo-budowlane, w tym także farby, wywołany lockdownem i ograniczeniami administracyjnymi, pozytywnie przełożył się na wyniki Śnieżki.

Przychody grupy w pierwszej połowie roku wzrosły o prawie 31 proc., do 431,1 mln zł, wynik EBITDA o ponad 48 proc., do 80,7 mln zł, a zysk netto o prawie 43 proc., do 47,8 mln zł.

— Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni, że pewne efekty synergii osiągnęliśmy wcześniej, niż zakładaliśmy na etapie due diligence i decyzji o zakupie węgierskiej spółki — mówi Piotr Mikrut, prezes Śnieżki.

Chodzi przede wszystkim o marżę brutto na sprzedaży w firmie Poli-Farbe. Dodał, że podobnie może być także w przypadku pozostałych marż już na poziomie całej grupy. To jednak będzie w dużym stopniu uzależnione od popytu. Szef Śnieżki jest tu optymistą.

— Marże, jakie odnotowujemy w tym roku, są na wyższym poziomie, niż planowaliśmy — deklaruje Piotr Mikrut.

Jego zdaniem trudno jednak zakładać, że marże wypracowane przez Śnieżkę z minionym półrocza utrzymają się na równie wysokich poziomach także w kolejnych okresach. Klienci, którzy okres lockdownu wykorzystali na remonty mieszkań i domów, wrócą bowiem zapewne do wcześniejszych zwyczajów, co przełoży się m.in. na popyt na farby.

OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
×
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane