Krzysztof Żyndul za Dariusza Marca

Agnieszka Berger
opublikowano: 25-03-2005, 00:00

Na nominację szefa Nafty Polskiej wskazywały wczoraj nieoficjalne źródła. Rynek próżno czekał na oficjalne potwierdzenie premiera.

Po południu, przed zapowiadanym przez premiera na wieczór oficjalnym ogłoszeniem, wszystko wskazywało na to, że nowym wiceministrem skarbu zostanie Krzysztof Żyndul, prezes Nafty Polskiej (NP). Ma objąć stanowisko, z którego kilkanaście dni temu premier odwołał Dariusza Marca. Do chwili zamknięcia tego numeru komunikatu premiera w sprawie zmian w MSP nie było.

— Dopóki nie wydarzy się nic konkretnego, nie mogę tego komentować — powiedział nam wczoraj Krzysztof Żyndul.

Nieoficjalne źródła podają, że szef NP cieszy się nie tylko poparciem premiera, ale także ministrów skarbu i gospodarki.

Według naszych informacji, Krzysztof Żyndul ma przejąć większość obowiązków swojego poprzednika, ale nie wszystkie. Poza jego jurysdykcją znajdzie się prawdopodobnie Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG), którego zarząd, według nieoficjalnych komentarzy, przyczynił się do dymisji Dariusza Marca. PGNiG ma się zająć wiceminister Stanisław Speczik. Podobno ma się on też zajmować nadzorem właścicielskim nad KGHM Polska Miedź, którego szefem był przez kilka lat.

W gestii Krzysztofa Żyndula, znajdą się prawdopodobnie sektory naftowy i chemiczny. Z obydwoma miał do czynienia jako szef NP. Ponadto Krzysztof Żyndul, zanim trafił do Nafty Polskiej, był prezesem Zakładów Chemicznych Police. Z kolei z ramienia NP od sierpnia 2004 r. zasiada w radzie nadzorczej PKN Orlen jako wiceprzewodniczący. Po Dariuszu Marcu Krzysztof Żyndul przejmie też prawdopodobnie nadzór nad branżą energetyczną, w której będzie miał najwięcej do zrobienia. Na akceptację ministerstwa, a potem rządu, czeka przygotowywany od wielu miesięcy program polityki właścicielskiej wobec sektora energetycznego. Jeszcze pilniejsze jest porozumienie z Elektrimem i Polsatem w sprawie przyszłości zagrożonego upadłością Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (PAK).

W gestii Krzysztofa Żyndula znajdzie się ponadto prawdopodobnie sektor stoczniowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu