Kurs Centrozapu znów spada

Tomasz Furman
opublikowano: 07-05-2002, 00:00

Kurs akcji Centrozapu do początku kwietnia 2002 r. znajdował się w długookresowym trendzie spadkowym. W efekcie w ciągu kilku miesięcy jego cena zniżkowała z ponad 5,5 zł do poniżej 4 zł za akcję. Ostatni miesiąc zaowocował jednak znaczącymi wzrostami, dzięki czemu spółka odrobiła co najmniej połowę wcześniejszych strat. Wczoraj jednak cena przedsiębiorstwa znowu istotnie spadała. Ostatecznie na zamknięciu kurs po 0,8-proc. zniżce ustalił się na poziomie 4,80 zł.

Powodem kwietniowego ożywienia na walorach spółki było podanie informacji o umorzeniu ponad połowy ze 118 mln zł zobowiązań podatkowych. W tej sytuacji niewiele już zaszkodziła Centrozapowi kolejna decyzja urzędu skarbowego o zapłacie prawie 25 mln zł zaległego podatku VAT. Do zakupów akcji katowickiego przedsiębiorstwa skłaniały zapewne również wiadomości dotyczące zmian w akcjonariacie. Wprawdzie sprzedaż akcji przez BRE–Fundusz Kapitałowy na rzecz Demner odbywała się w ramach grupy kapitałowej BRE Banku, jednak z drugiej strony, mogła zostać odczytana jako wstęp do większych zmian.

Wczorajsza, dość gwałtowna przecena to efekt zaledwie trzech transakcji. Brak odpowiedniego popytu może jednak świadczyć o gorszym postrzeganiu Centrozapu. Jedną z przyczyn korekty mogą być obawy dotyczące wyników finansowych. Mimo że po czwartym kwartale udało się przedsiębiorstwu osiągnąć dodatni wynik na poziomie spółki matki, to grupa kapitałowa miała aż 18,5 mln zł straty netto.

Podobnie może być w pierwszym kwartale. Niepokojący jest zwłaszcza fakt finansowania wszystkich aktywów zobowiązaniami w zdecydowanej mierze o charakterze krótkoterminowym. Problemy spółki wynikają również z ogromnej wartości należności krótkoterminowych. Trudności z ich wyegzekwowaniem muszą wiązać się z dużymi kosztami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Furman

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kurs Centrozapu znów spada