LNG drożeje w Azji

opublikowano: 08-10-2021, 12:39

Cena skroplonego gazu ziemnego wzrosła w tym tygodniu w Azji z powodu kryzysu energetycznego w Chinach i rosnąceg popytu z Europy, informuje Reuters.

Średnia cena LNG z dostaw w listopadzie wzrosła w regionie do ok. 37 USD za 1 mln BTU i jest o prawie 16 proc. wyższa niż tydzień wcześniej, dowiedział się Reuters od branżowych źródeł. Cena na grudzień szacowana jest na ok. 38 USD za 1 mln BTU.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

W środę publikowany przez S&P Global Platts wskaźnik Japan-Korea-Marker, wykorzystywany jako benchmark rynku spot, wzrósł do rekordowych 56,326 USD za 1 mln BTU.

- Rynek wciąż bardzo byczo ocenia zimę i każda informacja wpływa na nastroje – powiedział Reutersowi makler z Singapuru.

W piątek rynek zaniepokoiły doniesienia, że zakład Gazpromu przetwarzania gazu na dalekim wschodzie Rosji, pracujący głównie na potrzeby Chin, musiał wstrzymać działalność z powodu pożaru. Wciąż nie wiadomo, czy będzie to miało dalekosiężne skutki dla rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane