Łódzka SSE: prawie 15 mln zł na rozwój start-upów i innowacji

  • PAP
opublikowano: 14-12-2018, 14:50

Prawie 15 mln zł na rozwijanie współpracy start-upów z korporacjami i tworzonych przez nie innowacji pozyskała z PARP Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna. W ciągu najbliższych 2 lat ŁSSE planuje akcelerację ok. 70 start-upów z całej Polski.

Nowy program wsparcia innowacyjnych firm Start-up Spark 2.0 ma być kontynuacją i rozwinięciem wcześniejszych działań prowadzonych w ŁSSE, polegających m.in. na tworzeniu zespołów projektowych, składających się z mentorów, czyli specjalistów z doświadczeniem w akceleracji, przedstawicieli dużych firm oraz start-upów - innowacyjnych firm stawiających pierwsze kroki w biznesie. Ich celem było tworzenie innowacyjnych produktów i ich komercjalizacja.

"W czasie pierwszego projektu Start-up Spark o wartości ponad 5 mln zł udało nam się akcelerować 27 start-upów, z czego 40 proc. zostało skutecznie skomercjalizowanych albo jest na ostatnim etapie współpracy z dużymi partnerami biznesowymi. Nowy program, na który uzyskaliśmy 15 mln zł z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, pozwoli nam na rozszerzenie działalności. Wyznaczy też ważne miejsce ŁSSE na mapie kraju i woj. łódzkiego" – podkreślił prezes ŁSSE Marek Michalik na konferencji w piątek.

Według wiceprezes ŁSSE Agnieszki Sygitowicz, w ciągu najbliższych dwóch lat przeprowadzona zostanie akceleracja co najmniej 66 firm start-upowych i 12 nowych partnerów.

"Część dużych firm, z którymi współpracowaliśmy, pozostała z nami. Mamy dużo nowych przedsiębiorstw z bardzo zdywersyfikowanych branż, dla których wspólnie ze start-upami będziemy produkować innowacje. 15 mln zł, które uzyskał Start-up Spark 2.0 przeznaczymy m.in. na poszukiwanie produktów i usług dla naszych partnerów, które – mamy nadzieję - zakończą się komercjalizacją, czyli sprzedażą start-upów do dużych firm" – zaznaczyła.

Projekt w nowej odsłonie został wzbogacony o nowe elementy m.in. proces preakceleracji, będący pierwiastkiem edukacyjnym i inspirującym tworzenie nowych start-upów w akceleratorze. "Będziemy pracowali z firmami w całej Polsce. Naszym celem jest tworzenie innowacji, komercjalizowanie ich, ale nie mniej istotne jest budowanie innowacyjnej przewagi naszego województwa" – dodała Sygitowicz.

Krzysztof Dobrynin i Damian Rudziński ze start-upu Bilberry projektują oświetlenie przemysłowe do hal produkcyjnych, magazynowych, hodowli i badań roślin; będą jednym z uczestników Start-up Spark 2.0.

"Braliśmy już udział w akceleracji, która umożliwiła nam dostęp do dużych firm działających w ŁSSE. Akceleracja to współpraca z mentorem, który wspólnie z nami planuje przedsięwzięcie, bada najważniejsze potrzeby przedsiębiorstwa i to, jak możemy produkt jak najlepiej dopasować do jego potrzeb" – wyjaśnił Dobrynin.

Według dyr. zarządzającego firmy Bluerank Zbigniewa Nowickiego, start-upy, które będą akcelerowane w ramach projektu to idealny potencjał dla jego przedsiębiorstwa z branży zaawansowanego marketingu internetowego, pozwalający m.in. na optymalizację biznesu i tworzenie nowych usług związanych np. z technologią 5G.

"Sami przeszliśmy ewolucję od start-upu - firmy, która powstała na jednym z łódzkich osiedli, w prywatnym mieszkaniu, jako jednoosobowa działalność gospodarcza; obecnie mamy na pokładzie 120 osób. Po 13 latach działamy w 28 krajach, mamy 40 partnerów w Europie, a nasze usługi są szanowane i dostarczane w obrębie całej UE, Emiratów Arabskich i Stanów Zjednoczonych – podkreślił.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu