Mały biznes się kręci

DK
opublikowano: 23-07-2018, 22:00

W odpowiedzi na silny popyt na powierzchnie coworkingowe w Polsce pojawia się coraz więcej operatorów elastycznej przestrzeni.

Rosnąca skala jednoosobowych działalności gospodarczych (3 mln pod koniec ubiegłego roku) oraz dynamiczny rozwój start-upów a także mikro- i małych firm, umacniają popyt na elastyczne powierzchnie biurowe. Widoczne zapotrzebowanie rynku weryfikuje plany zagospodarowania biurowców, w których całe piętra zajmują mikro- i małe przedsiębiorstwa.

— Firmy te coraz częściej preferują przestrzenie „z klimatem”. Spersonalizowane wnętrza, dogodny dojazd, duża liczba miejsc postojowych bezpośrednio pod biurowcem to aspekty zapewniające nie tylko przyjemną dla pracyatmosferę, ale także komfort i oszczędności — mówi Tomasz Suchak, architekt firm Devco i BFF Investment Polska, zarządzających Wrocławskimi Parkami Biznesu.

Oprócz niewielkich powierzchni biurowych, dostosowanych do pracy w małych zespołach, coraz większą popularność zyskują przestrzenie coworkingowe. Obecnie korzysta z nich już ponad 1 mln osób, a ich liczba co roku zwiększa się średnio o ok. 20-25 proc. Rynek ten rozwija się najsilniej w Warszawie. Jak wskazują eksperci z BNP Paribas Real Estate Poland, największe zainteresowanie najmem nowej powierzchni w stolicy pochodzi z sektora profesjonalnych usług dla biznesu, a wśród nich najbardziej aktywny jest właśnie segment operatorów serwisowanych powierzchni biurowych i przestrzeni coworkingowych. Na stołecznym rynku wkrótce zadebiutują Spaces i WeWork, należący do największych globalnych operatorów tego typu powierzchni biurowej.

— Coworking to doskonała odpowiedź na obecnie zachodzącą ewolucję w stylu pracy, zwłaszcza wśród młodszego pokolenia poszukującego swojej drogi zawodowej i jednocześnie oczekującego przyjaznego środowiska pracy w dogodnej lokalizacji. Zarówno Spaces, jak i WeWork wybrały najnowsze lokalizacje biurowe w stolicy (Centrum Marszałkowska i CEDET), cieszące się dużą renomą ze względu na ich wysoką jakość i prestiżowe usytuowanie w centrum miasta — mówi Karolina Dudek, ekspertka z BNP Paribas Real Estate Poland.

Biura serwisowane i „współdzielone” otwierają się nie tylko w najnowszych i najbardziej nowoczesnych obiektach, lecz także w starszych budynkach, gdzie łatwiej o dostępność powierzchni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu