Mariaż tradycji z nowoczesnością

  • Marta Sieliwierstow
opublikowano: 28-01-2016, 22:00

ŚCIANY: Tuż obok chłopskich zagród stanął nowoczesny hotel. Po wyczerpujących żniwach można odpocząć w spa lub na basenie.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu wzbogaciło się o hotel Skansen Conference & Spa. Autorom projektu udało się połączyć nowoczesną architekturę hotelowych budynków z tradycyjnymi zabudowaniami skansenu, odwzorowującymi wygląd wsi mazowieckiej z przełomu XIX i XX w.

Wsi spokojna, wsi wesoła!

Położony zaledwie 120 km od Warszawy skansen jest jednym z największych w Polsce. W sąsiedztwie doliny rzeki Skrwy, na zalesionych 54 hektarach, można podziwiać aż 80 obiektów wiejskiej architektury. Z troską o najmniejszy szczegół odtworzono wnętrza chłopskich zagród, dworku, kościoła, kapliczek i karczmy. W muzeum można obejrzeć pokazy zanikających rzemiosł i codziennych wiejskich zajęć: tkactwa, przędzenia wełny na kołowrotku, wyrobu masła czy wirowania śmietany. Po skansenie można się przejechać bryczką lub konno, można też wziąć udział w imprezach plenerowych, na przykład w żniwach lub wykopkach. To na terenie muzeum w Sierpcu kręcono sceny do „Ogniem i mieczem” Jerzego Hoffmana i „Pana Tadeusza” Andrzeja Wajdy.

Miłośnicy przyrody mogą podziwiać w okolicy las grądowy, podglądać żurawie i zimorodki w ich naturalnym środowisku, przejść ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą z różnymi gatunkami drzew i krzewów. W tę sielską atmosferę mazowieckiej wsi doskonale się wpisał hotel Skansen, otwarty pod koniec ubiegłego roku. Jego inwestorem i właścicielem jest Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Koszt budowy wyniósł około 43 mln zł netto. Pokryło go dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (85 proc. kosztów kwalifikowanych), budżetu państwa (14 proc.) i budżetu województwa mazowieckiego (1 proc.). — Ze względu na niezwykłe położenie hotel jest idealnym miejscem dla spragnionych wypoczynku w kontakcie z naturą, w spokojnej wiejskiej atmosferze, z dala od miejskiego zgiełku i zanieczyszczeń — zachwala Urszula Tomaszewska, dyrektor zarządzająca hotelem Skansen Conference & Spa.

Który głos twej chwale zdoła?

Projekt hotelu przygotowało konsorcjum pracowni projektowej Consultor z Poznania i pracowni Chilli Anity Horowskiej z Tarnowa Podgórnego. Bryły trzech budynków wzorowano na kształcie wiejskich stodół. Do ich budowy użyto trzech różnych surowców — drewna, łupka kamiennego i cegły — nawiązujących do tradycyjnej architektury regionu. W każdym budynku dominuje inny materiał wykończeniowy. I każdy symbolizuje inny element typowy dla kultury i sztuki ludowej — ogień, wodę i sacrum. Takie nazwy otrzymały też budynki. Zgodnie z tą koncepcją, w budynku Woda, nawiązującym do żywiołu symbolizującego według wierzeń ludowych odrodzenie, znajduje się część hotelowo-restauracyjna z kompleksem basenowym i spa. W części hotelowej dominuje styl skandynawski, minimalizm, podkreślany przez wszechobecną biel i drewno. Na gości czeka 50 pokoi, które pomieszczą nawet 150 osób. Zostały podzielone na 6 typów w zależności od powierzchni oraz wyposażenia w antresolę lub aneks kuchenny.

— Kompleks basenowy mieści czterotorowy basen pływacki o długości 18 m i część rekreacyjną z masażem ściennym, gejzerem, wodospadem, deszczownicą i fontanną. W strefie wellness znajdują się jacuzzi wewnętrzne z leżankami i ławkami z masażem wodno-powietrznym, jacuzzi zewnętrzne, brodzik dla dzieci o głębokości 40 cm, dwie sauny suche, łaźnia parowa i sala solarna. W pierwszym kwartale 2016 r. chcemy oddać do dyspozycji gości strefę spa z bogatą ofertą zabiegów pielęgnacyjnych — wylicza Urszula Tomaszewska. W centralnym budynku Ogień, symbolizującym ciepło domowego ogniska, znajdują się recepcja i restauracja a’la carte, w której można spróbować dań tradycyjnej kuchni polskiej w nowoczesnej odsłonie. Budynek utrzymany jest w nowoczesnym, surowym klimacie modernistycznym, nie mogło jednak zabraknąć kominków, przydających mu ciepła. Wnętrza i elewację wykonano z naturalnego łupka kamiennego, a elementy konstrukcji budynku z betonu, który — nie wszędzie zasłonięty — stanowi też ozdobę. W budynku Sacrum, którego nazwa nawiązuje do potrzeby kontaktu z siłami wyższymi i duchowego rozwoju, znajduje się część widowiskowo-konferencyjna. Odbywają się tu konferencje, szkolenia, koncerty, wydarzenia kulturalne, przedstawienia teatralne, imprezy muzyczne i okolicznościowe. Elewację i salę widowiskowo-konferencyjną pokryto ręcznie formowaną cegłą.

— Sala umożliwia organizację wydarzeń kulturalnych dla 300 osób. Została wyposażona w kabiny i system do tłumaczeń symultanicznych, co pozwala na goszczenie sympozjów naukowych i konferencji biznesowych. Dzięki takim rozwiązaniom technicznym możemy dotrzeć z ofertą do firm i instytucji państwowych i prywatnych z Mazowsza i całego kraju — mówi Urszula Tomaszewska.

W hotelu znajdują się ponadto dwie mniejsze sale do organizowania imprez. Na piętrze budynku Ogień mieści się wielofunkcyjne pomieszczenie, umożliwiające przeprowadzenie konferencji i innych wydarzeń dla 160 osób. Można je podzielić na dwie mniejsze strefy, mieszczące po 80 gości. W górnej części przestrzeni widowiskowej budynku Sacrum jest natomiast sala VIP. Budynki są połączone zielonymi skarpami, dzięki którym lepiej wtapiają się w otoczenie. &

Sielski krajobraz. Architektura hotelu Skansen nawiązuje do polskiej tradycji. Budynki wzorowano na dawnych wiejskich stodołach.

Według potrzeb. Pomyślano nie tylko o gościach poszukujących odpoczynku i rekreacji. W hotelu Skansen można też organizować konferencje, szkolenia i różnego rodzaju imprezy okolicznościowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MARTA SIELIWIERSTOW

Polecane