Maszyna kontra człowiek

opublikowano: 21-06-2016, 22:00

Chiński podwykonawca Apple’a pozbędzie się 60 tys. osób na rzecz robotów. Kiedy automat zabierze pracę Kowalskiemu?

Decyzja Foxconna, producenta smartfonów i podwykonawcy Apple’a, nie powinna dziwić. Nie da się utrzymać niskich cen produktów przy drożejącej sile roboczej. Za najlepsze rozwiązanie zarząd firmy uznał zastąpienie pracowników maszynami. Tym bardziej że do 2018 r. Chiny będą odpowiadały za jedną trzecią światowych dostaw robotów.

Eliminacja tzw. czynnika ludzkiego z rynku pracy to proces powolny, ale o skali międzynarodowej.Dowodzi tego chociażby podejście Eda Rensiego, byłego dyrektora generalnego McDonald’sa, który stwierdził, że taniej jest kupić robota za 35 tys. USD, niż zatrudniać człowieka, który pracując nieefektywnie, pobiera 15 USD za godzinę pakowania frytek. Eksperci nie mają wątpliwości: rewolucja robotyczna przetoczy się też przez Polskę. Jaromir Paszek z BPSC nie widzi w tym niczego niepokojącego. Wskazuje na kraje z najwyższymi wskaźnikami automatyzacji — według czarnych scenariuszy powinny mierzyć się z rosnącym bezrobociem, a tak nie jest.

— Automatyzacji nie powinniśmy się obawiać. Po pierwsze, rewolucji technologicznej sprzyja demografia, po drugie, mimo że wszędzie coraz więcej elektroniki i maszyn, miejsc pracy wcale nie ubywa — tłumaczy Jaromir Paszek. Jakub Kot, dyrektor zarządzający Dealavo.com, dodaje, że roboty pojawiają się głównie tam, gdzie nie dajemy sobie rady.

— Analiza, którą system wykona w kilkanaście sekund, kilku osobom zajęłaby kilkaset godzin. Co gorsza, wyliczenia człowieka byłyby mniej dokładne — mówi Jakub Kot. Mniejszymi optymistami są specjaliści z Białego Domu, którzy uważają, że automatyzacja zaowocuje bezrobociem, a najbardziej zagrożone są stanowiska ze stawką godzinową poniżej 20 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy