Czytasz dzięki

MBA dla szefa w białym kitlu

opublikowano: 04-03-2018, 22:00

Stojące przed szpitalami wyzwania sprawiają, że lekarze coraz częściej muszą uczyć się zarządzania

Swego czasu Peter Drucker, jeden z czołowych teoretyków przywództwa, udzielił wywiadu magazynowi stowarzyszenia Leadership Network. Rozmowa dotyczyła organizacji non profit. „Celem zarządzania jest uczynienie kościoła znakomitym kościołem, a nie znakomitym biznesem” — tłumaczył ekspert zza oceanu konieczność kierowania tymi podmiotami w profesjonalny sposób. Co z tego, że powstały z potrzeby serca? Trzeba nimi zarządzać tak, jakby chodziło o zwykłą firmę. Szkoły, biblioteki, domy kultury, a także fundacje ekologiczne i zrzeszenia obrońców praw człowieka — wiele instytucji nie jest nastawionych na zysk, przeciwnie: realizują misję społeczną, ale to nie znaczy, że nie podlegają prawom rynku. Dlatego ich menedżerowie coraz częściej idą na studia MBA. Dotyczy to także szefów szpitali i przychodni.

— Bez nowoczesnych metod zarządzania trudno stawić czoła takim wyzwaniom, jak rosnące koszty opieki medycznej, zadłużenie szpitali i nowe technologie w medycynie. Nic dziwnego, że kierownicy placówek służby zdrowia, zwykle doświadczeni lekarze, chcą się dokształcać menedżersko. A mają do dyspozycji zarówno ogólne programy, jak i adresowane tylko do ich grupy zawodowej — mówi dr Marek Suchar, prezes firmy doradztwa personalnego IPK i ekspert od edukacji zawodowej.

Różne podejścia

Gdzie mogą się kształcić szefowie w białych kitlach? Na Śląsku studia Master of Business Administration dla Sektora Ochrony Zdrowia oferuje Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach wraz z Uniwersytetem Śląskim i Gdańską Fundacją Kształcenia Menedżerów. Lekarze z Małopolski powinni rozważyć studia MBA in Public Management w Krakowskiej Szkole Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Na Mazowszu w roku akademickim 2017/18 program MBA uruchomił Warszawski Uniwersytet Medyczny we współpracy ze Szkołą Główną Handlową. Studia MBA kojarzone są na ogół z biznesem. Niemniej w ostatnich latach stały się one również ważnym elementem edukacji pracowników administracji publicznej.Potwierdza to m.in. sukces Centrum Kształcenia Podyplomowego (CKP) Uczelni Łazarskiego, które od 2010 r. cieszy się uznaniem lekarzy, ale też urzędników rządowych oraz pracowników administracji centralnej i samorządowej. Koordynatorzy CKP wskazują, że świadczy to o rosnącej potrzebie rozwoju kompetencji menedżerskich, w szczególności umiejętności wdrażania zmian i innowacyjnych rozwiązań. Nie ukrywają radości ze zdobycia w ubiegłym roku statuetki Brązowego Lidera Ochrony Zdrowia w kategorii Innowacyjne Pomysły w Ochronie Zdrowia. Uczelnia została doceniona za nieszablonowe podejście do kształcenia kadr w ochronie zdrowia i aktywną działalność edukacyjną. Z medycznego MBA zrezygnowała natomiast Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. Błędem byłoby jednak sądzić, że szkoła zamknęła swoje podwoje przed zarządzającymi szpitalami i przychodniami. Stworzyła dwuletnie studia ze specjalizacją skierowane do osób planujących rozwój w danej branży.

Stać cię na więcej
Newsletter autorski Mirosława Konkela
ZAPISZ MNIE
×
Stać cię na więcej
autor: Mirosław Konkel
Wysyłany raz w tygodniu
Mirosław Konkel
Jesteś lepszy, niż ci się wydaje, ale nie tak dobry, jak mógłbyś być. Zapisz się na newsletter - znajdź inspiracje i odpowiedzi na ważne pytania.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Oto nasza filozofia: najpierw jest się menedżerem, a dopiero potem specjalistą w wąskiej dziedzinie. Dlatego przez pierwszy rok słuchacze poznają uniwersalne zasady działania organizacji i otoczenia biznesowego. Prowadzimy ich od ekonomii i finansów, przez sprawy kadrowe, aż do zagadnień dotyczących współpracy i budowania relacji. Ostatni semestr nauki to doskonalenie kompetencji właściwych dla danej specjalności — wskazuje Małgorzata Oświata, menedżer ds. marketingu i rozwoju ALK.

Nowe powołanie

Uczestnicy medycznych programów MBA najczęściej już od pewnego czasu pełnią funkcje kierownicze. Ale bywa też tak, że pracodawca do szkoły kieruje solidnego i zdolnego specjalistę, który ma zadatki na prawdziwego lidera. Studia są drogie. Typowany na szefa lekarz nie musi się tym jednak przejmować — jego placówka sfinansuje edukację w całości bądź w dużej części. Agata Dzierlińska, ekspert ds. pozyskiwania talentów w Grupie Pracuj, podkreśla, że to standardowa praktyka, stosowana nie tylko w ochronie zdrowia, ale we wszystkich typach instytucji.

— Dobrze rokujący pracownik przygotowywany jest do podjęcia nowych, dodatkowych i — zazwyczaj — trudniejszych obowiązków, co nierzadko wiąże się z awansem i podwyżką. Zapewnia się mu rozwój przez dostęp do wiedzy i umiejętności pożądanych na stanowiskach zarządczych. Ale coś za coś — promowany fachowiec przez określony czas nie zmieni miejsca pracy, co zazwyczaj jest potwierdzane dokumentem — wyjaśnia Agata Dzierlińska. Czy lekarze naprawdę chcą być menedżerami? Według przedstawicieli uczelni biznesowych, niektórzy na studiach MBA odkrywają swoje nowe powołanie — do zarządzania szpitalem i ludźmi.

 

TAK TO WIDZĘ: Słuchacze uczą się nie tylko od wykładowców, ale również od siebie nawzajem. Dlatego ważne, by studiowali razem ze swoimi kolegami po fachu — mówi Agata Dzierlińska, ekspert ds. pozyskiwania talentów w Grupie Pracuj. [FOT. ARC]

Sprawdź program wydarzenia "RODO w HR" >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane