Czytasz dzięki

mBank w dół, w ING w górę

opublikowano: 06-02-2020, 22:00

Zysk netto pierwszego banku byłby najwyższy w historii, gdyby nie frankowicze, a drugiego — wyższy niż obecnie.

Spory o kredyty frankowe na linii banki — klienci kładą się cieniem na wynikach finansowych banków. Wstępny raport roczny opublikowały już Santander i Millennium. W przypadku Santandera zysk netto spadł o 9,5 proc. r/r, a Millennium o 26 proc. W czwartek karty odsłonił również mBank, który w zeszłym roku zarobił 1 mld zł, o 22 proc. mniej niż rok wcześniej. Wynikami pochwalił się też ING Bank Śląski, który kredytów frankowych ma w portfelu jak na lekarstwo. Bank zarobił prawie 1,7 mld zł, czyli o 9 proc. więcej.

Zdaniem Cezarego Stypułkowskiego, który kieruje mBankiem,
atrakcyjność polskiego sektora bankowego jest dziś mniejsza, gdyż poziom
obciążeń osiągnął „krytyczny wymiar”. To nie przyciąga inwestorów.
Zobacz więcej

BRANŻA NIE ZACHWYCA:

Zdaniem Cezarego Stypułkowskiego, który kieruje mBankiem, atrakcyjność polskiego sektora bankowego jest dziś mniejsza, gdyż poziom obciążeń osiągnął „krytyczny wymiar”. To nie przyciąga inwestorów. Fot. TP

mBank utworzył w zeszłym roku rezerwy portfelowe, zabezpieczające ryzyko ewentualnie przegranych sporów z frankowiczami w sądach, wysokości 417,6 mln zł. Dla porównania: rezerwy ING wynoszą 45 mln zł. Nominalnie to najmniej w całym sektorze, ale w stosunku do całego portfela — najwięcej (4,8 proc. wartości portfela kredytów brutto). To pokłosie wydanego w październiku zeszłego roku orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, które może być kierunkowskazem dla polskich sądów. Obecnie ich linia orzecznicza nie jest jeszczeukształtowana — dotychczasowe wyroki diametralnie się różnią.

— Zarówno mBank, jak też ING Bank Śląski utworzyły na razie najwyższe rezerwy portfelowe w sektorze. Ten pierwszy jest w gronie graczy najbardziej narażonych na negatywne skutki sporów sądowych z frankowiczami, a drugi, mimo komfortowej sytuacji, w jakiej się znajduje, podszedł do sprawy konserwatywnie, bo go na to stać. To poniekąd pokazuje skalę problemów, z którymi musi mierzyć się sektor — mówi Michał Sobolewski, analityk DM BOŚ.

Rezerwy w innych bankach, jak np. Millennium, Santander, PKO PB, mieszczą się w przedziale1-2 proc. wartości portfela kredytów walutowo-mieszkaniowych. Zdaniem analityka te banki nie zastosowały konserwatywnej metodologii liczenia rezerw, by zostawić sobie pole do prowadzenia akcji kredytowej w tym i w kolejnych latach, gdy otoczenie gospodarcze nie będzie już tak sprzyjające jak w zeszłym roku.

— Banki nie mogą zastosować tej samej metodologii, bo nagle by się okazało, że w niektórych przypadkach zabezpieczenie pochłonęłoby cały zysk, a to z kolei uniemożliwiłoby prowadzenie podstawowej działalności, jaką jest dostarczanie płynności na rynek — dodaje Michał Sobolewski.

Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
×
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane