MDDP księguje za dwóch

opublikowano: 28-01-2020, 22:00

Firma oferująca usługi księgowe rośnie, bo kwitnie outsourcing, rozwija się technologia, a państwo dokłada firmom zadań.

Świat zmienia się tak szybko, że nawet księgowi nie nadążają z liczeniem. Pół roku temu MDDP Outsourcing, czyli część grupy doradczej MDDP zajmująca się księgowością i usługami kadrowo-płacowymi, która w 2019 r. miała ponad 20 mln zł przychodów, przeprowadziła się w Warszawie do nowego biura o powierzchni 1200 m kw. Dziś myśli o jego poszerzeniu.

Na pierwsze ogłaszane przez nas rekrutacje przychodziło tak dużo CV,
że nie byłem w stanie wszystkich przeczytać. Dziś zatrudnienie pracowników
nawet dla nas jest wyzwaniem — mówi Rafał Michniewicz, partner w MDDP
Outsourcing.
Zobacz więcej

TO WYZWANIE:

Na pierwsze ogłaszane przez nas rekrutacje przychodziło tak dużo CV, że nie byłem w stanie wszystkich przeczytać. Dziś zatrudnienie pracowników nawet dla nas jest wyzwaniem — mówi Rafał Michniewicz, partner w MDDP Outsourcing. Fot. Marek Wiśniewski

— Nie doszacowaliśmy powierzchni i negocjujemy jeszcze 300 m kw. na tym samym piętrze. Negocjacje odbyły się znacznie wcześniej, gdy obiekt dopiero był w budowie. Po 12 latach wzrostu o 20 proc. rocznie nie zakładaliśmy, że jeszcze zwiększymy tempo — mówi Rafał Michniewicz, partner w MDDP Outsourcing.

Procesowe podejście

Firma zatrudnia w stolicy 120 osób. Ma też 50 pracowników w Katowicach. Tam nie przewiduje zwiększenia powierzchni, chociaż planuje wzrost zatrudnienia.

— Do Katowic weszliśmy w 2011 r. Wydawało się wówczas, że strategią naszej firmy powinno być sukcesywne otwieranie biur we wszystkich dużych ośrodkach biznesowych w Polsce. Klienci nie byli wówczas gotowi, by pracować z dostawcą usług księgowych elektronicznie. Mała przepustowość łączy internetowych sprawiała, że elektroniczna wymiana danych z klientami była drogą przez mękę. Regulacje dotyczące e-faktur były w powijakach, co dodatkowo utrudniało zdalną współpracę. Zmiany technologiczne i legislacyjne spowodowały jednak, że można robić księgowość z Warszawy czy Katowic dla firm ze Szczecina, Krakowa, Gdańska czy Białegostoku — mówi Rafał Michniewicz.

Dlatego jest bardziej prawdopodobne, że w ciągu pięciu lat firma otworzymy kolejne biuro w innym kraju niż w kolejnym polskim mieście. MDDP Outsourcing zaczął od jednej księgowej. Dziś każdego z kilkuset klientów obsługuje po kilka osób.

— Wprowadziliśmy organizację procesową: VAT liczą specjaliści od VAT, faktury rozlicza kto inny itd. Ponieważ sztab ludzi pracuje dla jednego klienta, możemy dostarczyć mu wiele usług jednocześnie — mówi Rafał Michniewicz.

Prezent od ministerstwa

Przy takim systemie pracy trzeba mieć odpowiednie oprogramowanie.

— Jest bardzo duży wybór programów do prowadzenia własnej księgowości, a bardzo ograniczony lub żaden w przypadku firmy, która obsługuje księgowość kilkuset klientów. Dlatego dziś mamy ośmioosobowy dział dewelopujący własne aplikacje — mówi partner MDDP Outsourcing.

Inwestycja w dział IT bardzo się firmie przydała w ubiegłym roku, kiedy Ministerstwo Finansów wprowadziło obowiązek sporządzania sprawozdań finansowych w formie elektronicznej, natomiast rozwiązanie informatyczne udostępniło kilka miesięcy później.

— Mniejsze firmy księgowe musiały czekać na darmowe rozwiązanie ministerstwa, my zaczęliśmy przygotowywać własne już w momencie, kiedy pojawiły się zapowiedzi zmian, nie znając do końca wytycznych ministerstwa. Gdy się pojawiły, w dwa tygodnie mieliśmy gotowy system. W 2019 r. sporządziliśmy 500 sprawozdań — dwa razy więcej niż rok wcześniej — dla naszych klientów i klientów innych firm, z których teraz część chce przenieść do nas cały proces. Są też firmy, które kupiły nasz software. Po raz pierwszy sprzedawaliśmy oprogramowanie nie w formule pakietu z usługami księgowymi, lecz jako odrębny produkt — mówi Rafał Michniewicz.

OKIEM KONKURENCJI

To jest nasza dekada

MONIKA SMULEWICZ, partner w departamencie outsourcingu w firmie Grant Thornton

Mamy dekadę outsourcingu usług księgowych i kadrowo-płacowych. Gdybyśmy mieli ludzi, moglibyśmy rosnąć nawet o 50 proc. rocznie. Po pierwsze, rynek dojrzał do outsourcingu i przedsiębiorcy zrozumieli, że nie w każdej firmie uzasadnione jest budowanie struktur księgowych. Po drugie, trudno o pracowników. Od kilku lat księgowy jest jednym z 10 najbardziej poszukiwanych specjalistów. Rotacje są duże, bo pracownicy nie są tak przywiązani do stanowiska jak kiedyś. Po kilku nieudanych próbach pracodawcy decydują się na outsourcing księgowości, nawet jeśli wcześniej o nim nie myśleli. Po trzecie, mamy w ostatnich latach armagedon związany ze zmianami przepisów: rośnie odpowiedzialność zarządu i księgowego w zakresie podatków, a kary są coraz surowsze. Ubiegłoroczne wejście w życie e-sprawozdań spowodowało, że także do nas napłynęło wielu klientów. Opracowaliśmy własny system, mamy zespół deweloperów, bo dziś klienci są na tyle zróżnicowani, a otoczenie prawne na tyle dynamiczne, że nie sprawdza się system pudełkowy. W przeciwieństwie do MDDP i wielu centrów usług wspólnych nie pracujemy silosowo — chcemy, by pracownicy się rozwijali i uczyli, a nie ograniczali do jednego wycinka. Dzięki temu, że stwarzamy możliwości rozwoju, mamy — jak na ten rynek — niedużą rotację.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu