MF chce, by NBP mógł kupować obligacje

  • Jacek Kowalczyk
21-08-2013, 10:57

Resort finansów w nowelizacji ustawy o NBP chce umożliwić mu interwencje na rynku długu. Będzie dodruk pieniądza?

"Proponuje się stworzenie możliwości sprzedaży i kupna dłużnych papierów wartościowych przez NBP także poza operacjami rynku otwartego" - pisze MF w założeniach do nowelizacji ustawy o NBP.

fot. Małgorzata Pstrągowska
Zobacz więcej

fot. Małgorzata Pstrągowska

MF prawdopodobnie zabezpiecza się na wypadek, gdyby nastąpiła wyprzedaż polskich obligacji przez zagranicznych inwestorów. NBP mógłby odkupować od nich papiery, żeby rentowności nie wystrzeliły. W podobny sposób interweniuje od dawna Fed, Bank Anglii czy Bank Japonii. Tworzą nowy pieniądz, za który kupują skarbowe papiery.

- To jest rozsądny pomysł, o ile cel tej operacji byłby przejrzyście przedstawiony jako stabilizacja rynku długu, a więc i całego systemu finansowego w Polsce. Rząd powinien jednak ustalić jasne zasady, jak NBP miałby korzystać z tego instrumentu, by nie naruszyć niezależności banku centralnego (by odrzucić obawy, że w przyszłości NBP będzie finansował dług państwa, a nie stabilizował system finansowy) - mówi Rafał Benecki, ekonomista ING Banku Śląskiego.

Być może MF przygotowuje się w ten sposób do zbliżającej się decyzji Fed o wycofaniu ultraluźnej polityki pieniężnej. Ograniczenie płynności na rynkach finansowych może spowodować masowy odpływ inwestorów z rynku długu gospodarek wschodzących.

- Umożliwienie NBP interweniowanie jako "pożyczkodawca ostatniej szansy" byłoby dobrym posunięciem, które zredukowałoby ryzyko wstrząsów w Polsce, zwłaszcza w ekstremalnych scenariuszach ogromnego odpływu kapitału z rynków wschodzących - komentuje Piotr Kalisz, główny ekonomista Citi Handlowego.

Co prawda, Konstytucja nie pozwala NBP na finansowanie rządu.

- Dlatego wszystkie zmiany w prawie musiałby zostać dokonane w taki sposób, by rozwiały wszelkie wątpliwości odnośnie niezależności NBP - zaznacza Piotr Kalisz.

MF wkrótce ma opublikować oficjalny komunikat w tej sprawie.

Po południu do sprawy odniósł się Marek Belka, prezes NBP. Jak twierdzi, propozycja zmian prawnych to tylko "kwestia techniczna".

- Skarbowe papiery wartościowe może bank centralny skupować na rynku wtórnym w celu regulowania płynności sektora finansowego i zapewnienia jego stabilności, niekoniecznie w operacjach otwartego rynku.  Propozycja, którą zainteresowała się prasa to kwestia techniczna, wynikająca z niespójności prawa związanego z operacyjną działalnością NBP obecnie regulowaną w ustawie o NBP i w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi. Zgodnie z obecną ustawą o NBP bank centralny ma możliwość organizowania obrotu papierami własnymi, skarbowymi lub gwarantowanymi przez Skarb Państwa, ta ostatnia kategoria nie była natomiast wymieniona w ustawie o instrumentach finansowych - powiedział Marek Belka w Obserwatorze Finansowym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / MF chce, by NBP mógł kupować obligacje