Międzynarodowy Dzień Prosecco

  • DI
opublikowano: 12-08-2022, 13:30
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Prosecco to coraz popularniejsze – także w Polsce – włoskie wino musujące. 13 sierpnia obchodzimy jego święto.

Według danych firmy NielsenIQ od kwietnia 2021 do końca marca 2022 Polacy wydali ponad 688 mln zł na wina musujące, co oznacza ponad 13-procentowy wzrost rok do roku. Ilościowo rynek urósł o 6,3 proc. Największy wpływ na wynik, z 43-procentową wartością sprzedaży, miało właśnie prosecco. Ten rynek ten rośnie niemal 18 proc. rok do roku.

Trochę historii:
Trochę historii:
Pierwsza pisemna wzmianka o uprawie prosecco pochodzi z 1772 r. Szlachcic Conegliano Francesco Maria Malvolti w ósmym numerze „Dziennika włoskiego” napisał o uprawie winorośli na wzgórzach Conegliano Valdobbiadene. Odtąd renoma win prosecco stale rosła i w już w połowie XIX w. zaczęto je produkować jako jedyną apelację regionu Conegliano Valdobbiadene.
Adobe Stock

– Moda na wina musujące trwa już od kilku lat. W międzyczasie zaszło wiele zmian w ich konsumpcji. Kiedyś piliśmy je głównie z okazji Nowego Roku i dla podkreślenia rangi wyjątkowych wydarzeń. Teraz wybieramy „bąbelki” na co dzień, bez szczególnej okazji. Pijemy je solo i w połączeniu z komponującymi się z nimi potrawami. „Musiaki” są także składnikiem wielu modnych drinków. Ta tendencja ciągle się rozwija, a wina musujące stały się najszybciej rosnącą kategorią winiarską. Prym od początku wiedzie prosecco – bez wątpienia możemy je nazwać motorem rozwoju całej kategorii – uważa Magdalena Zielińska, prezes Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa.

Jej opinię podziela Joanna Semczuk, dyrektor ds. handlu i logistyki w firmie Henkell Freixenet Polska, dystrybutora Mionetto Prosecco, laureata tegorocznej edycji konkursu Złoty Paragon – Nagrody Kupców Polskich w kategorii wina musujące i szampany. Jak podano w uzasadnieniu – to jeden z tych produktów, który w ostatnim roku „kształtował polski handel detaliczny”.

– W tym roku mimo ekonomicznych zawirowań sprzedaż Mionetto przybiera na sile. Okazało się, że prosecco to nie tylko lampka bąbelków na sylwestra. To włoski styl życia dostępny dla każdego, o każdej porze roku – mówi Joanna Semczuk.

Szczep glera:
Szczep glera:
Winorośl o białej skórce z gatunku victis vinifera znana jest również jako prosecco. W 2009 r. w Unii Europejskiej zaczęto jednak używać wyłącznie nazwy glera. Obecnie prosecco jest zastrzeżoną nazwą apelacji kontrolowanego pochodzenia.
Adobe Stock

Prosecco może być wytrawne i półwytrawne, białe, rzadziej różowe i – poza bąbelkami – z szampanem nie ma nic wspólnego. Jest apelacją zarezerwowaną dla win musujących produkowanych w Wenecji Euganejskiej i Friuli-Wenecji Julijskiej na północy Włoch. Wytwarza się je ze szczepu Glera – winorośli szlachetnej dawniej nazywanej prosecco – metodą Charmata. Polega na tym, że – odróżnieniu od metody szampańskiej – druga fermentacja zachodzi w stalowych kadziach ciśnieniowych, a nie w butelce.

Włoskie wino musujące doczekało się nawet swojego święta – 13 sierpnia to Międzynarodowy Dzień Prosecco.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane