Milion metrów biur w budowie

opublikowano: 05-02-2018, 22:00

Podaż nowych biur w minionym roku była tylko o 10 proc. niższa niż w rekordowym 2016 r.

W 2017 r. rynek biurowy w sześciu największych miastach poza Warszawą (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź) wzbogacił się o około 428 tys. mkw. w 53 obiektach, dzięki czemu łączne zasoby w tych miastach przekroczyły 4 mln mkw. — Na koniec 2017 r. w stolicach regionów w budowie pozostawało ponad milion mkw. biur, najwięcej w Krakowie (301 tys. mkw.) i we Wrocławiu (291 tys. mkw.). Zgodnie z harmonogramami deweloperóww 2018 r. może się pojawić nawet ponad 630 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Tak dużych inwestycji w sektorze nigdy dotąd nie było — mówi Agata Holak, starszy konsultant w dziale badań rynku Knight Frank. Mimo tak dużej podaży na tych rynkach w 2017 r. nie odnotowano zwiększenia wolnej powierzchni, która stanowiła około 9,4 proc. zasobów. Czynsze wywoławcze we wszystkichanalizowanych miastach wciąż utrzymują się na stabilnym poziomie, jednak nasilona konkurencja wynajmujących powoduje zwiększenie presji na obniżanie stawek efektywnych nawet o 15-20 proc. w stosunku do stawek wywoławczych.

Rok 2017 zakończył się także najwyższym w historii popytem. Przedmiotem umów najmu było ponad 651 tys. mkw. biur. Budynki biurowe klasy A w regionach postrzegane są jako bardzo atrakcyjne aktywa na rynku inwestycyjnym. Transakcje inwestycyjne zawarte w 2017 r. w segmencie biurowym w Polsce opiewały na 1,6 mld EUR, z czego niemal 70 proc. stanowiły akwizycje na rynkach regionalnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane