Mniej bankructw w transporcie, poprawa w budowlance

opublikowano: 11-06-2015, 00:00

Po raz pierwszy od dziesięciu miesięcy liczba upadłości w branży transportowej przestała silnie rosnąć.

W maju upadło 71 firm — podaje KUKE na podstawie danych z Monitora Sądowego i Gospodarczego. Rok temu zbankrutowało więcej, bo 78 firm, a miesiąc wcześniej mniej — tylko 60 firm. Przy tym największe natężenie upadłości dotyczy obecnie branży wytwarzania i przetwarzania koksu i rafinacji ropy naftowej, a najmniejsze — produkcji urządzeń elektrycznych. Budownictwo jest na piątej pozycji i w ciągu miesiąca natężenie upadłości w tej branży się nie zmieniło.

Generalnie sytuacjabudowlanki się poprawia — w pierwszych pięciu miesiącach tego roku sprzedaż w budownictwie była wyższa o 5,1 proc. niż w analogicznym okresie 2014 r. Bardziej zaskakujący jest transport, gdzie po raz pierwszy od dziesięciu miesięcy wzrostowy trend natężenia upadłości został przełamany.

W efekcie natężenie upadłości w tej branży spadło z 1,06 do 0,96 proc. To może oznaczać koniec oczyszczania się rynku z najmniej efektywnych przedsiębiorstw, które zostały dotknięte załamaniem się handlu na Wschód. Poprawiła się też sytuacja w magazynowaniu i działalności pocztowej.

W porównaniu z majem 2014 r. natężenie upadłości znacznie spadło, m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych, produkcji maszyn i urządzeń, produkcji wyrobów z drewna oraz w budownictwie. Natomiast największy wzrost natężenia upadłości w ciągu roku wystąpił w wytwarzaniu i przetwarzaniu koksu i rafinacji ropy naftowej, pozostałych niesklasyfikowanych działach, działalności związanej z rozrywką i rekreacją oraz w farmacji i lekach.

Zdaniem KUKE, w całym 2015 r. liczba upadłości wyniesie ok. 754. To o 7,8 proc. mniej niż w 2014 r., kiedy mieliśmy do czynienia z 818 upadłościami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu