Morawiecki i Babisz rozmawiali o stosunkach gospodarczych

PAP
opublikowano: 06-07-2018, 18:50

Premierzy Polski Mateusz Morawiecki i Czech Andrej Babisz rozmawiali w piątek w Karlowych Warach m.in. o stosunkach gospodarczych obu krajów. Spotkali się z przedsiębiorcami zainteresowanymi inwestycjami w Polsce i Czechach.

"Republika Czeska jest dla nas jednym z kluczowych partnerów gospodarczych" - oświadczył Morawiecki. Mówił, że m.in. dzięki współpracy handlowej i gospodarczej relacje Polski i Czech na wielu polach są "znakomite". Babisz stwierdził, że "Polskę i Czechy wiążą ponadstandardowe stosunki".

Mateusz Morawiecki i Andrej Babisz
Zobacz więcej

Mateusz Morawiecki i Andrej Babisz fot. REUTERS/Francois Lenoir /Forum

Czytaj także>>Premierzy pogadają jak Lech z Czechem

Szef polskiego rządu spotkał się z Babiszem na marginesie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach.

Podczas spotkania z przedsiębiorcami zaprezentowano analizę przygotowaną przez Departament Strategii i Analiz Międzynarodowych Banku PKO BP, szczegółowo omawiającą stan gospodarki w obu państwach oraz dwustronną współpracę gospodarczą.

Analiza zwraca uwagę, że mocnymi stronami polskiej gospodarki są m.in.: korzystne położenie, konkurencyjność cenowa i wykwalifikowana siła robocza. Wśród atutów Czech wymieniono bogate tradycje gospodarcze, silnie uprzemysłowioną i otwartą gospodarkę proeksportową, której główną gałęzią jest motoryzacja, a także silne powiązania z "międzynarodowym łańcuchem produkcyjnym".

Raport PKO BP podkreśla, że polskie inwestycje bezpośrednie w Czechach przekroczyły w 2016 r. 1,9 mld euro, stanowiąc prawie 7 proc. wszystkich polskich inwestycji. W tym samym roku Polska uplasowała się na 12. miejscu wśród największych inwestorów na rynku czeskim.

Podczas spotkania z przedsiębiorcami Babisz podkreślał polskie zaangażowanie inwestycyjne i zwracał uwagę, że czeskie inwestycje plasują Pragę na siódmym miejscu wśród największych inwestorów w Polsce. Podkreślił też, że obroty handlowe dały Polsce drugie miejsce po Niemczech wśród partnerów Czech. Zauważył, że Polska wyprzedziła pod tym względem Słowację.

Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska uznała, że spotkanie może zachęcić do wzrostu inwestycji i rozwoju współpracy polsko-czeskiej. "Obserwujemy sprzyjający klimat inwestycyjny zarówno w Polsce, jak i w Czechach, służący rozwojowi biznesu w naszych krajach. Obserwujemy wzrost bezpośrednich inwestycji zagranicznych polskich w Czechach i czeskich w Polsce" - powiedziała PAP po spotkaniu.

Według danych raportu PKO BP produkty najczęściej eksportowane z Polski do Czech w 2017 r. to części i akcesoria do pojazdów samochodowych, silniki spalinowe tłokowe z zapłonem samoczynnym, węgiel i paliwa stałe wytwarzane z węgla, meble do siedzenia, miedziane kable, energia elektryczna, monitory i projektory. Z Czech do Polski najczęściej trafiają pojazdy samochodowe, części i akcesoria do pojazdów samochodowych, a także produkty naftowe.

Ze strony polskiej w spotkaniu z premierami uczestniczyli: prezes PAIH Tomasz Pisula, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Piotr Fill, prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło, członek zarządu PKN Orlen Zbigniew Leszczyński, wiceprezes PKO BP Maks Kraczkowski, ekonomista PKO BP Piotr Bujak, prezes zarządu Synthos S.A. Zbigniew Warmuz, prezes zarządu Cedrob S.A. Andrzej Goździkowski, prezes zarządu AB S.A. Andrzej Przybyło, dyrektor generalna grupy Adamed Małgorzata Adamkiewicz, wiceprezes Fakro S.A. Janusz Komurkiewicz, pierwszy wiceprezes Banku Ochrony Środowiska Arkadiusz Garbarczyk, wiceprezes Izotechnik Sp. z o.o. Jakub Rola, producent filmowy Grzegorz Olkowski, prezes Impel Grzegorz Dzik, wiceprezes Mlekovita Stanisław Duch.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Polityka / Morawiecki i Babisz rozmawiali o stosunkach gospodarczych