MSP: wniosek PGE o zgodę UOKiK na przejęcie Energi - "mocny"

PAP
opublikowano: 17-12-2010, 16:45

Minister skarbu Aleksander Grad uważa, że  wniosek PGE o zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie Energi jest "mocny". Dodał, że PGE ma umowę z bankami, zgodnie z którą po siedmiu dniach od decyzji Urzędu może przelać pieniądze na konto resortu.

Szef resortu skarbu powiedział w piątek dziennikarzom, że Polska Grupa Energetyczna (PGE) przesłała do Urzędu odpowiedzi na jego pytania. "Bardzo dobry i mocny wniosek leży w UOKiK i czekamy na jego decyzję" - zapewnił.

Pytany, czy jest szansa na sfinalizowanie tej transakcji w tym roku, Grad odparł: "Potrzebna jest decyzja UOKiK. PGE ma taki zapis w umowie z bankami, że w ciągu siedmiu dni od decyzji Urzędu jest w stanie zebrać środki i przelać je na konto ministerstwa".

Premier zapowiedział w ubiegły wtorek, że chce spotkać się z szefową UOKiK Małgorzatą Krasnodębską-Tomkiel, by przedstawić jej swoje argumenty za przejęciem Energi przez PGE. Szef rządu mówił wówczas, że chce, by prezes UOKiK wysłuchała jego argumentacji dotyczącej strategii bezpieczeństwa energetycznego "na długie lata".

Prezes UOKiK mówiła wcześniej - powołując się na analizy Urzędu - że transakcja ograniczy konkurencję na rynku energetycznym. Zapowiadała, że Urząd, jako niezawisły organ, przeanalizuje wniosek PGE w tej sprawie.

Rzeczniczka UOKiK poinformowała we wtorek PAP, że prezes Urzędu jest na zwolnieniu lekarskim do końca tego tygodnia i dlatego do spotkania z premierem powinno dojść raczej w przyszłym tygodniu. Zapewniła, że UOKiK jest w kontakcie z kancelarią premiera i trwają ustalenia w tej sprawie.

Grad pytany w piątek, do kiedy UOKiK ma czas na wydanie decyzji, podkreślił: "To zależy od Urzędu, jego dobrej woli".

PGE złożyła 20 października wniosek do UOKiK o wyrażenie zgody na zakup od ministra skarbu akcji spółki Energa, stanowiących 84,19 proc. jej kapitału zakładowego. Rzeczniczka UOKiK Małgorzata Cieloch wyjaśniała wówczas PAP, że jeśli jest on dobrze przygotowany, to Urząd ma 60 dni od jego wpłynięcia na wydanie decyzji.

PGE to największa w Polsce firma elektroenergetyczna oraz jedna z największych w Europie Środkowej i Wschodniej pod względem ilości wytwarzanej energii elektrycznej i wielkości zainstalowanych mocy wytwórczych. W jej skład wchodzą m.in. dwie kopalnie węgla brunatnego i ponad 40 elektrowni i elektrociepłowni.

Gdańska Energa jest jedną z czterech krajowych grup energetycznych. Posiada m.in. elektrownię konwencjonalną Ostrołęka oraz 45 elektrowni wodnych. Jest liderem w produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Energa dostarcza energię elektryczną dla 2,5 mln gospodarstw domowych oraz do ponad 300 tys. firm, ma około 17-proc. udział w rynku sprzedaży energii elektrycznej. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane