Na celowniku warszawska FSO

Katarzyna Łasica, Reuters, DI
13-06-2006, 00:00

Związkowcy z GM: koncern rozważa zakup polskiej fabryki. Reuters: chodzi raczej o joint venture z ukraińskim właścicielem.

Europejskie forum pracowników motoryzacyjnego koncernu General Motors (GM) poinformowało wczoraj o planach inwestycyjnych spółki w Polsce. Zdaniem związkowców amerykański koncern zamierza kupić w naszym kraju fabrykę, w której w przyszłości produkowane byłyby samochody Chevrolet lub Opel oparte na tzw. platformie gamma, czyli zbliżone do Coorsy.

Pracownicy zapowiedzieli wczoraj akcję strajkową w zagrożonej redukcjami portugalskiej fabryce koncernu w Azambuja. Oskarżyli zarząd giganta branży motoryzacyjnej o plany zamykania zakładów w krajach zachodnich i przenoszenia produkcji do Europy Wschodniej.

Krajem, w którym produkowane miały być w przyszłości samochody General Motors, jest według europejskich związkowców koncernu właśnie Polska. Zainteresowanie motoryzacyjnego giganta skupia się ich zdaniem na warszawskiej fabryce FSO.

Jednak, jak podaje agencja Reuters, powołując się na źródła zbliżone do tej sprawy, zamiast bezpośredniego zakupu zakładów plany General Motors zakładają raczej utworzenie z obecnym ich właścicielem spółki joint venture. Produkowałaby ona samochody Chevrolet.

W ubiegłym roku kontrolny pakiet żerańskiej fabryki przejął ukraiński producent samochodów AvtoZAZ.

Źródła w Warszawie milczą w sprawie planów wobec FSO.

— Nic na ten temat nie wiem. Rozmowy z potencjalnymi inwestorami prowadzi ukraiński inwestor — powiedziała nam Krystyna Danilczyk, rzecznik fabryki.

Komentarza przedstawicielstwa GM nie udało nam się uzyskać.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica, Reuters, DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na celowniku warszawska FSO