Nadchodzi zmiana w akcjonariacie Skarbca

Kamil KosińskiKamil Kosiński
opublikowano: 2023-06-01 16:26

KNF potwierdziła swoją decyzję w sprawie roszad w akcjonariacie właściciela Skarbca TFI. To oznacza wezwanie do końca sierpnia lub sprzedaż akcji przez największego akcjonariusza.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • za co KNF ukarała głównego akcjonariusza Skarbca
  • co ujawniło śledztwo PB
  • kto stoi za głównym akcjonariuszem Skarbca
Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja

Niewiele wskórał Lubelski Chmiel Investment prosząc o ponowne rozpatrzenie kar za swoje postępowanie w akcjonariacie Skarbca Holdingu, właściciela Skarbca TFI. Ostatniego dnia maja 2023 r. KNF podtrzymała niemal w całości decyzję z grudnia 2021 r. Z 900 do 850 tys. zł obniżyła co prawda karę za brak zawiadomień o zmianach w stanie posiadania znacznych pakietów akcji, podtrzymała jednak karę pieniężną wysokości 7 mln zł za nieogłoszenie wezwania po przekroczeniu 33 proc. głosów w Skarbcu, jak również nie wycofała się z nakazu ogłoszenia samego wezwania lub sprzedaży akcji przez głównego akcjonariusza.

W obu decyzjach termin ogłoszenia wezwania powodującego osiągnięcie 66 proc. głosów lub sprzedaży akcji został określony na trzy miesiące od dnia, w którym decyzja stanie się ostateczna. Decyzja z 31 maja 2023 r. jest „ostateczna”. Oznacza to, że wezwanie na akcje Skarbca powinno być ogłoszone najpóźniej do końca sierpnia 2023 r. Alternatywnie Lubelski Chmiel Investment może w tym terminie sprzedać nadmiarowy pakiet, tak by nie przekraczać 33 proc.

Lubelski Chmiel Investment z podmiotami powiązanymi przyznał się do posiadania niemal 33 proc. akcji Skarbca Holdingu w październiku 2022 r., w wyniku nabycia spółki Aoram. Do tego czasu jedynym znanym udziałowcem Aoramu był Vendo FIZAN, do którego nikt nie chciał się przyznać. Inny FIZAN miał akcje bezpośrednio. Według KNF była to procedura parkowania akcji przez Lubelski Chmiel Investment, który tym samym przekroczył 33-procentowy próg w akcjonariacie Skarbca.

Decyzja KNF potwierdziła ustalenia dziennikarskiego śledztwa PB. W styczniu 2019 r. „Puls Biznesu” opisał związki Vendo FIZAN z Perłą — Browarami Lubelskimi i pośrednio Józefem Hubertem Gierowskim, niegdyś znanym inwestorem giełdowym, o którym od lat mówi się, że jest związany z Perłą, choć ta konsekwentnie się związku z nim wypiera.