Nadciąga bardzo szybki internet

Magdalena Wierzchowska
opublikowano: 04-08-2008, 00:00

Operatorzy komórkowi chcą zrobić skok technologiczny w telefonię czwartej generacji. Będą musieli powalczyć o częstotliwości.

Nie tylko operatorzy interesują się telefonią czwartej generacji

Operatorzy komórkowi chcą zrobić skok technologiczny w telefonię czwartej generacji. Będą musieli powalczyć o częstotliwości.

Operatorzy telefonii komórkowej przygotowują się do wprowadzenia telefonii czwartej generacji w technologii LTE (Long Term Evolution). Może ona zrewolucjonizować rynek. Umożliwia bardzo szybki transfer danych, zamiast obecnej prędkości 7,2 mbps ma być 120 mbps.

Firmy telefonii komórkowej już mocno stawiają na internet w obliczu nasycającego się rynku i spadających cen usług głosowych. Coraz częściej pojawia się wśród nich hasło: multimedia. Czwarta generacja da im idealne możliwości do szybkiego transferu głosu i muzyki, więc są nią bardzo zainteresowane.

— Planujemy uruchomienie usług wykorzystujących telefonię czwartej generacji tak szybko, jak tylko będzie ona dostępna — mówi Zbigniew Górski z PTC.

Szybki bezprzewodowy

Zdaniem niektórych ekspertów, wprowadzenie 4G okaże się prawdziwą rewolucją.

— Komórka ułatwi dostęp do internetu. Za jego pośrednictwem nie tylko porozmawiamy, ściągniemy zdjęcia czy programy telewizyjne. Transmisja głosowa będzie mogła być wykonywana za pomocą programu na kształt VoIP. Za dwa-trzy lata taki system zacznie funkcjonować w Polsce — zapowiada Wacław Iszkowski, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji (PIIT).

Operatorzy trochę studzą ten entuzjazm.

— Wprowadzenie LTE otworzy nowe możliwości w transmisji danych, szczególnie w szerokopasmowym dostępie do mobilnego internetu, jednak spodziewamy się, że to usługi głosowe pozostaną w najbliższym czasie podstawową i najważniejszą usługą — twierdzi Zbigniew Górski z PTC.

Dużo chętnych

LTE jest jeszcze w powijakach, choć wygląda na to, że stanie się podstawowym standardem telefonii czwartej generacji. Standaryzacja systemu powinna nastąpić w pierwszym kwartale przyszłego roku, ale technologia zostanie szerzej udostępniona nie wcześniej niż pod koniec 2009 roku.

Jej wdrożenie ma kilka wąskich gardeł. Nie wiadomo, jakie będą jej koszty. Poza tym operatorzy potrzebują nowych częstotliwości. A to dobro rzadkie i z reguły jest więcej chętnych niż wolnych pasm. Przede wszystkim chodzi o częstotliwości z zakresu 2,5- -2,6 GHz.

— Przetarg na nie ruszy jeszcze w tym roku — zapewnia Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE).

Walka o wolne zasoby może okazać się zacięta, zwłaszcza że wezmą w niej udział nie tylko operatorzy, ale też dostawcy usług szerokopasmowego dostępu do internetu.

— Zwraca się do nas wiele podmiotów zainteresowanych tymi częstotliwościami. Inwestorzy finansowi, a także operatorzy, którzy chcą świadczyć usługi przesyłu danych w protokole IP. Jest większe zainteresowanie tymi częstotliwościami niż telewizją cyfrową — mówi Anna Streżyńska.

Ceny w górę

Popyt może windować ceny. Niewielu jednak się spodziewa, by licencje były tak spektakularnie kosztowne jak w wypadku telefonii UMTS.

— Nie ma wątpliwości, że dojdzie do szalonego wyścigu o te częstotliwości. Choć przy okazji przetargów na UMTS branża się nauczyła, że trzeba rozsądnie podchodzić do wycen — uważa Krzysztof Burzyński, wiceprezes Ericssona do spraw sieci w regionie Europy Środkowej.

Gdy system będzie się rozwijał, operatorzy zapewne zechcą uzyskać częstotliwości wykorzystywane obecnie przez telewizję analogową. I tu jest kolejny problem.

— Narasta konflikt interesów operatorów telekomunikacyjnych ze stacjami telewizyjnymi. Częstotliwości pod telefonię czwartej generacji będą pierwszym polem starcia tych dwóch branż — mówi Krzysztof Burzyński.

Magdalena Wierzchowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu