Nadszedł czas na bazy danych

Mariusz Zielke
opublikowano: 29-10-2003, 00:00

Ruszają kolejne przetargi związane z systemem IACS. Tym razem zamówienia dotyczą m.in. baz danych o gruntach.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) ogłosiła w ubiegłym tygodniu przetargi na budowę baz danych dla systemu identyfikacji działek rolnych (LPIS) oraz na opracowanie związanej z nim mapy. Z wysokości wadium wynika, że ich łączna wartość wyniesie co najmniej 25 mln zł, ale może też sięgnąć ponad 50 mln zł.

LPIS to jedna z ważniejszych części systemu IACS, który ma zarządzać unijnymi dopłatami dla rolników. Ten system zarządzania i kontroli informacją rolną będzie kosztował budżet 4 mld zł. Sam LPIS ma pochłonąć w ciągu trzech lat 650 mln zł, z czego 200 mln zł agencja planowała wydać tylko w 2003 r. Obecne przetargi nie dotyczą całej kwoty.

W lutym 2003 r. ARiMR podała, że budżet na budowę systemu baz danych o gruntach wynosi 40 mln zł. Wcześniej, w styczniu, rozegrano pierwszą turę przetargów na bazy danych. Kontrakty sięgnęły wówczas podobnej kwoty (w sumie oferty firm wynosiły od 35 do ponad 70 mln zł).

Na kontrakty przy LPIS liczą głównie niewielkie firmy zajmujące się oprogramowaniem GIS (systemy informacji przestrzennej). Ostatnio jednak coraz częściej łakomym okiem zerkają na ten rynek większe firmy. Niewykluczone więc, że do przetargu staną integratorzy z grupy Computerlandu czy Prokomu.

Rozstrzygnięcie obecnego przetargu na bazy LPIS planowane jest na koniec listopada. Prace nad systemem mają potrwać osiem miesięcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Nadszedł czas na bazy danych