Nadzorca radzi ratować spółkę

Marcin Goralewski
18-12-2003, 00:00

Tymczasowy nadzorca sądowy Tonsilu twierdzi, że przy wsparciu spółki przez MSP i ARP ma on szanse na dalsze funkcjonowanie.

Dziś o godzinie 10.00 w poznańskim sądzie rozpocznie się rozprawa, która ma zadecydować o losie giełdowego Tonsilu, znanego producenta głośników. Sąd ma wydać decyzję o upadłości. Zarządowi zależy, aby jednocześnie wyrażono zgodę na przeprowadzenie postępowania naprawczego.

Jest dobrze

— Wiem, że zapadły pewne decyzje w Ministerstwie Skarbu Państwa (MSP) i Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) w sprawie pomocy Tonsilowi. W takiej sytuacji spółce powinno się pozwolić dalej istnieć, choć wszystko zależy od decyzji sądu — mówi Maria Rutkowska-Sobczak, tymczasowy nadzorca sądowy Tonsilu.

Jej zdaniem, problem Tonsilu powinno się rozpatrywać pod kątem całej grupy kapitałowej, którą tworzy kilka spółek działających na rzecz spółki matki (np. spółka transportowa, zakład elektroakustyki).

— To łańcuszek. Jeśli zagrają wszystkie elementy, powinno być dobrze — dodaje.

Nie udało się nam porozmawiać z przedstawicielami ARP.

Wcześniej informowaliśmy, że Tonsil będzie chciał skupić produkcję głośników w spółce zależnej — działającym już Tonsilu Polska. To właśnie tę spółkę miałaby dokapitalizować Agencja Rozwoju Przemysłu. Wsparta finansowo i pozbawiona ciężaru długów spółka miałaby zająć się produkcją głośników. Na brak kontraktów firma podobno nie narzeka.

Teraz (Tonsil) Polska

— Naprawdę mamy zlecenia. Problem polega na tym, że mamy kłopoty z ich realizacją — twierdził na łamach ,,P” Czesław Schejn, prezes Tonsilu.

Jego zdaniem, już po roku od wdrożenia restrukturyzacji Tonsil miałby szanse wyjść na plus. Aby tak się stało, potrzebuje jednak zastrzyku finansowego, który pozwoliłby na realizację zleceń. Rentowny Tonsil Polska mógłby spłacać zadłużenie spółki matki, ciągle jeszcze giełdowego Tonsilu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nadzorca radzi ratować spółkę