Najdroższe ulice świata

AOP
opublikowano: 18-03-2008, 10:47

„Jeżeli za najatrakcyjniejsze miejsca inwestycji uznać centra metropolii, to crème de la crème są w nich główne ulice. Czy także te w Polsce?” – pyta „Manager Magazine”.

Piąta Aleja w Nowym Jorku, New Bond Street w Londynie, Pola Elizejskie w Paryżu – do tych najmodniejszych ulic świata w tym dziesięcioleciu dołączyły kolejne, jak: Causeway Bay w Hongkongu, Graf- ton Street w Dublinie, Twerska i Arbat w Moskwie, Bulwar Witosza w Sofii. Wszystkie imponują wzrostem czynszów za metr kwadratowy. Jak wynika z raportu firmy Cushman & Wakefield, na który powołuje się „Manager Magazine”, w latach 2002-2007 czynsze za powierzchnie handlowe na parterze przy Piątej Alei wzrosły dwukrotnie, a w samym tylko okresie czerwiec 2006 – czerwiec 2007 r. 10 miast zanotowało ponad 50-proc. zwyżki czynszów.

W zestawieniu najdroższych ulic świata jest też kilka polskich ulic: warszawska Chmielna na 38. miejscu wśród światowych stolic. Już za rok na liście wszystkich metropolii powinna być klasyfikowana pomiędzy miejscem 147. a 151., wraz z ulicami: Diagonal w Barcelonie, Jaime III w Palma de Majorka oraz Kniazia Borysa I w Warnie. O 5 miejsc dalej uplasował się Nowy Świat, a w drugiej setce – Marszałkowska. Na miejsca w trzeciej setce „zasłużyły” wreszcie główne ulice innych polskich miast: Krakowa, Poznania, Wrocławia, Łodzi i Gdyni – czytamy w „Manager Magazine”.

Jak podaje miesięcznik, przy głównych ulicach w Warszawie czynsze są nadal znacznie niższe niż w wielu stolicach krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Najwyższe czynsze w naszym regionie mają: Berlin (Tauentzienstrasse – 2400 euro/mkw./rok), Moskwa (Twerska i Arbat – po 2226 euro/mkw./rok) oraz Praga (Na Prikope – 2040 euro/mkw./rok). Nieco niższe są czynsze przy głównych ulicach w Wiedniu (Mariahilfestrasse) i w Budapeszcie (Vati utca) – obie po 1440 euro/mkw./rok, Bukareszcie (Bulwar Magheru – 1380 euro/mkw./rok) oraz Sofii (Bulwar Witosza – 1200 euro/mkw./rok).

Jednak tylko w polskiej stolicy średni ubiegłoroczny wzrost czynszów był tak spektakularny – od 50 (Marszałkowska) do 30 proc. (Chmielna i Nowy Świat). Ponieważ znacznie wzrosły ceny najmu lokali handlowych w Katowicach (przy ul. 3 Maja o 34 proc.) i we Wrocławiu (ul. Świdnicka – o 28 proc.) można zaryzykować stwierdzenie, że w głównych miastach Polski istnieje jeszcze duży potencjał w tym względzie – konkluduje „Manager Magazine”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AOP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Najdroższe ulice świata