Największy spadek europejskiego rynku akcji od 7 miesięcy, niemieckiego od 3 lat

Marek DruśMarek Druś
opublikowano: 2025-03-04 18:37

Stoxx Europe 600 kończył wtorkową sesję spadkiem o 2,1 proc., największym od początku sierpnia ubiegłego roku. Taniało 81 proc. spółek z indeksu, który dzień wcześniej bił historyczne rekordy. We Frankfurcie giełda zanotowała największy spadek od 3 lat.

Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja

Inwestorzy realizowali zyski lub zamykali pozycje z powodu wzrostu niepewności wynikającej z wprowadzenia we wtorek w USA ceł na import z Kanady i Meksyku oraz podwojenia wysokości dodatkowego cła na import z Chin. Wzrósł strach, że kolejne cła w USA na początku kwietnia obejmą już import z Unii Europejskiej. Do tego euro było we wtorek najmocniejsze wobec dolara w tym roku, co jest kolejnym zmartwieniem dla eksporterów. Rynek może obawiać się również, że prezydent Donald Trump ogłosi nowe działania podczas orędzia, które ma wygłosić w nocy z wtorku na środę czasu polskiego.

Choć szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, ogłosiła we wtorek plan wydania w Europie nawet 800 mld EUR na obronność, taniały akcje spółek zbrojeniowych, które dzień wcześniej bardzo mocno drożały w oczekiwaniu na taką inicjatywę. Branżowy Stoxx Total Market Aerospace & Defense tracił na zamknięciu 1,5 proc. po tym jak dzień wcześniej wzrósł o prawie 8 proc.

Podaż przeważała w 17 z 19 głównych segmentach europejskiego rynku akcji. Najmocniej taniały akcje spółek motoryzacyjnych (-5,4 proc.), naftowych (-4,2 proc.) oraz banków, spółek podróży i wypoczynku, a także technologicznych (po -3,8 proc.). Przed spadkami uratowały się segmenty spółek „defensywnych”, czyli odpornych na dekoniunkturę: użyteczności publicznej (0,1 proc.) i dóbr codziennego użytku (1,2 proc.).

We Frankfurcie DAX spadł aż o 3,5 proc., najmocniej od trzech lat. Spadły kursy 35 z 40 niemieckich blue chipów. Najmocniej taniały akcje koncernu motoryzacyjnego Continental (-11,6 proc.), świadczącego usługi medyczne Fresenius Medical Care (-9,3 proc.) oraz energetycznego Siemens Energy (-7,9 proc.).

W Paryżu CAC40 stracił 1,85 proc. Taniały akcje 28 spółek z indeksu. Największe zniżki wartości notowali producenci aut Stellantis (-10,2 proc.), półprzewodników STMicroelectronics (-8,3 proc.) oraz stali ArcelorMittal (-5,2 proc.).

W Londynie FTSE100 spadł o 1,3 proc. Taniało 77 spółek z indeksu. Wśród najmocniej przecenionych znaleźli się właściciel linii lotniczych IAG (-7,5 proc.), bank Barclays (-6,0 proc.) i koncern naftowy BP (-5,7 proc.).

Możesz zainteresować się również: