NewConnect lipcową gwiazdą GPW

Adam Torchała
opublikowano: 31-07-2019, 22:00

O ile główne indeksy GPW miały problem, by w lipcu wyjść ponad kreskę, o tyle na rynku alteratywnym powiało w końcu optymizmem

Lipiec przyniósł spadki wartości WIG, WIG20 i mWIG40. Jedynie sWIG80 zdołał się z czwórki głównych indeksów zakręcić w okolicach kreski. Na tym tle 6,5-procentowy wzrost NCIndeksu prezentuje się bardzo solidnie. Sam NCIndex to swego rodzaju odpowiednik WIG dla rynku New- Connect. Obecnie w jego składzie znajduje się 158 spółek, jednak notowania indeksu są zdominowane przez kilkanaście, które posiadają w nim największe udziały. To właśnie na nich warto skupić się, poszukując źródeł lipcowych zwyżek.

Bohaterowie małej giełdy

Największy udział w indeksie posiada Bloober Team (8,6 proc.), którego akcje w lipcu urosły o 28,5 proc., wydatnie przyczyniając się do zieleni na całym NCIndeksie. Akcjonariusze producenta gier liczą na sukces gry „Blair Witch”, którą spółka zaskoczyła podczas targów E3. Premierę zaplanowano na 30 sierpnia, na akcjach trwa więc przedpremierowa gorączka. Swoje trzy grosze do wzrostu NCIndeksu dorzucił też inny producent gier — firma Ultimate Games. Wprawdzie 30 lipca przeniosła się ona na rynek główny, z którym przywitała się mocnymi spadkami, jeszcze jednak za czasów NewConnect lipiec dla spółki był bardzo udany. 11,5 proc. wzrostu w połączeniu z ponad 3-procentowym udziałem w indeksie to bardzo dobry wynik. Inwestorzy doceniają m.in. fakt, że spółka już w I półroczu 2019 zarobiła niemal tyle, ile w całym 2018 r., a przecież na drugą połowę roku szykuje bogaty kalendarz premier. Zarząd liczy więc na to, że wyniki wzrosną jeszcze mocniej. Prawie 30 proc. zyskały także akcje Forever Entertaiment.

Dobrze radziły sobie duże — jak na NewConnect — spółki biotechnologiczne. Scope Fluidics, czyli inkubator start-upów technologicznych w diagnostyce i ochronie zdrowia, urósł o blisko 12 proc. Natomiast akcje Pure Biologics zyskały prawie 20 proc., głównie po tym jak spółka otrzymała dofinansowanie na projekt AptaMG, dotyczący leczenia pacjentów cierpiących na miastenię. Dobrze w lipcu radził sobie także np. Photon (wzrost o blisko 15 proc.), który specjalizuje się w fotowoltaice. A tej przecież otoczenie sprzyja, szczególnie po ogłoszeniu programu „Mój Prąd”. Wszystkie te spółki posiadają ponad 2,5-procentowy udział w NCIndeksie.

Problemów też nie brak

Choć wśród największych spółek dominowała zieleń, to jednak sam rynek nie jest pozbawiony problemów. O ile lipiec był dla NCIndeksu udany, o tyle warto mieść świadomość, że w listopadzie 2018 r. wyznaczył on historyczne minimum. Jego notowania znalazły się przeszło 80 proc. poniżej poziomu startowego z 2007 r. Dziś, mimo ostatnich zwyżek, NCIndex wciąż jest 76 proc. pod kreską.

Dodatkowo NewConnect to nie tylko spółki gamingowe, biotechnologiczne czy z branży odnawialnych źródeł energii. Czołówka NCIndeksu reprezentuje nowoczesne branże, wąskie grono spółek odnosi sukces, jednak na rynku istnieje spory ogon. Cena akcji aż 54 z 382 spółek notowanych na rynku znajduje się poniżej 10 groszy, a w sumie aż 226 spółek (a więc 59 proc. rynku) to tzw. groszówki. Zwykle jest to odzwierciedlenie słabej kondycji finansowej firmy. Do tego dochodzą problemy z płynnością. Na NewConnect nie brakuje perełek, pełno tu jednak spółek, które po prostu wegetują.

Mimo przerostu ilości nad jakością dopływ świeżych spółek wciąż jest ważny. To wśród nich mogą się bowiem znaleźć nowe perełki. Tymczasem od 2013 r. liczba spółek na New- Connect spada (choć nie jest to efekt większych, potrzebnych rynkowi porządków), a 2018 r. był najgorszy pod względem liczby debiutów. Każdą zmianę zachęcającą nowe spółki do debiutu należy więc doceniać, szczególnie w kontekście narastającej konkurencji, np. w postaci equity crowdfundingu. Nowe spółki muszą jednak prezentować odpowiednią jakość, bo jak pokazuje dotychczasowa historia rynku NewConnect, sama ilość nic nie znaczy. Zbyt szerokie otwarcie drzwi skutkuje zaś zalewem spółek, które później kończą jako groszówki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Torchała

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu