Nic nie jest oczywiste

  • Marek Rogalski
opublikowano: 08-07-2019, 12:15

Kluczowe informacje z rynków:

USA / DANE (Z PIĄTKU): Raport Departamentu Pracy USA wskazał na przyrost etatów poza rolnictwem w czerwcu aż o 224 tys. (konsensus był na poziomie 160 tys.), ale dynamika płacy godzinowej pozostała na poziomie 3,1 proc. r/r (szacowano 3,2 proc. r/r), a stopa bezrobocia (liczona w inny sposób) wzrosła do 3,7 proc. z 3,6 proc.

TURCJA / BANK CENTRALNY: W sobotę prezydent Recep Erdogan nieoczekiwanie odwołał szefa banku centralnego, co nasiliło obawy, że nowy prezes CBRT (został nim dotychczasowy zastępca) będzie podatny na naciski obozu prezydenckiego w kwestii cięć stóp procentowych. O tym jakie działania podejmie Murat Uysal być może przekonamy się już 25 lipca, kiedy to zaplanowane jest posiedzenie TCMB.

EUROSTREFA / GRECJA: Lewicowo-populistyczna Syriza przegrała wybory parlamentarne na rzecz centroprawicowej Nowej Demokracji, co nie jest jednak nazbyt dużym zaskoczeniem. W kampanii wyborczej ND zapowiadała cięcia podatków i zwiększenie inwestycji w celu wsparcia gospodarki.

JAPONIA / DANE: Zamówienia bazowe na środki trwałe spadły w maju o 7,8 proc. m/m i 3,7 proc. r/r – w ujęciu m/m wynik jest znacznie gorszy od konsensusu na poziomie -3,7 proc. m/m.

USA / CHINY / RELACJE HANDLOWE: Gazeta South China Morning Post (SCMP) zamieściła dzisiaj obszerny artykuł na ten temat z którego wynika, że władze w Pekinie nie wykluczają publikację tzw. „czarnej listy” firm, które „zagrażają bezpieczeństwu” Chin. Tymczasem w tym tygodniu ma dojść do telefonicznej rozmowy Trumpa z Xi Jinping’iem, która ma ustalić harmonogram „nowego otwarcia” w rozmowach handlowych.

EUROSTREFA / DANE: Indeks nastrojów wśród analityków Sentix spadł w lipcu do -5,8 pkt. z -3,3 pkt. w czerwcu (konsensus zakładał odbicie do 0,1 pkt.). Subindeks przyszłych oczekiwań spadł do -13,0 pkt. z -12,3 pkt., ale bardziej pogorszył się subindeks bieżącej kondycji schodząc do 1,8 pkt. z 6,0 pkt. Dane są najgorsze od 5 lat.

Opinia:  Nic nie jest oczywiste – taką konkluzję można postawić po obserwacji wydarzeń w piątek po południu, ale nie tylko w tym kontekście. Publikacja danych Departamentu Pracy dobiła tych, którzy liczyli jeszcze na to, że FED może ściąć stopy w końcu lipca o 50 p.b., chociaż populacja tych, którzy w to wierzyli, została mocno przetrzebiona już na początku ubiegłego tygodnia po tym, jak ustalenia prezydentów USA i Chin na szczycie G-20, zredukowały krótkoterminowe ryzyko dalszej eskalacji konfliktu handlowego między tymi krajami. Niemniej w pierwszych kilkudziesięciu minutach po godz. 14:30, zyskiwał dolar, spadała nowojorska giełda, a rentowności amerykańskich obligacji odbijały w górę. Niemniej później rynek szybko się pozbierał – zwłaszcza Wall Street, która prawie zredukowała straty, a dolar zatrzymał zwyżki i lekko się cofnął. Tak jak pisałem na początku, scenariusz cięcia o 50 p.b. był redukowany od kilku dni, a dane z godz. 14:30 nie zdołały rozbudzić nadmiernych obaw o to, czy FED podczas posiedzenia 31 lipca w ogóle zetnie stopy procentowe. Rynek wciąż wierzy w scenariusz ruchu o 25 p.b., a zaplanowane na ten tydzień „zeznania” Jerome Powella przed Kongresem (środa i czwartek), oraz tzw. minutki FED (środa) mogą utwierdzić go w tym przekonaniu. Osobiście nie wykluczam, że rynek jeszcze się w kwestii lipcowego cięcia stóp „zawaha”, ale te opinie mogą być w najbliższych dniach w mniejszości – niemniej warto będzie zerkać na wypowiedzi innych członków FED (zwłaszcza Johna Williamsa z Nowego Jorku), czy też dane nt. inflacji CPI (w czwartek).

Na wykresie koszyka dolara BOSSA USD widać, że po mocnym ruchu w zeszłym tygodniu, teraz niewykluczona jest korekta. Jej skala dobrze pokaże, jakie jest nastawienie wobec dolara na kolejne tygodnie. Warto będzie obserwować, czy zamknięcie świecy na wykresie W1 wypadnie powyżej linii trendu wzrostowego.

Na wykresie EURUSD widać, że piątkowe naruszenie wsparcia przy 1,1215 nie okazało się trwałe. Niemniej złamaliśmy dolne ograniczenie kanału wzrostowego rysowanego od końca maja b.r. To nie wyklucza jednak możliwości wystąpienia tzw. ruchu powrotnego w stronę 1,1250.

 

24098342-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Kryptonewsy
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE
Kryptonewsy
autor: Karolina Wysota
Wysyłany raz w miesiącu
Karolina Wysota
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy