Niemcom kryzys wcale niestraszny?

Wojciech Białek
opublikowano: 19-08-2010, 00:00

Kwartalna zmiana realnej wielkości produktu krajowego brutto w Niemczech wyniosła w II kwartale tego roku +2,2 proc. Był to największy kwartalny wzrost PKB w Niemczech od przynajmniej 19 lat.

Jak widać, Niemcy — i inne kraje centralne strefy euro — biorą rewanż za lata pozostawania w ogonie europejskiego wzrostu, którego liderami były kraje peryferyjne strefy euro korzystające ze sponsorowanych oszczędnościami krajów centralnych niskich stóp procentowych.

Obecnie, gdy boom kredytowy się skończył, kraje peryferyjne cierpią, nie mogąc zdewaluować swych walut. Boom przeżywają natomiast kraje centralne, których producenci dostają prezent w postaci słabego — z powodu kryzysu — euro.

Gdyby nie przebywanie w jednej strefie walutowej z przeżywającymi kryzys krajami peryferyjnymi, waluta takiego kraju jak Niemcy już dawno umocniłaby się wskutek napływu kapitału uciekającego z peryferiów (patrz zachowanie franka szwajcarskiego), co wywołałoby recesję w przemyśle.

Wojciech Białek

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Białek

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Niemcom kryzys wcale niestraszny?