Niemiecka stocznia okrętów podwodnych ma rekordowy portfel zamówień

Bloomberg, MD
opublikowano: 2026-02-12 12:31

Niemiecka spółka TKMS, specjalizująca się w budowie okrętów podwodnych ujawniła, że ma portfel zamówień rekordowej wartości 18,7 mld EUR. Podwyższyła prognozę tegorocznej sprzedaży wskazując na rosnący popyt, informuje Reuters.

Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja

Spółka z Kilonii w minionym kwartale zdobyła zamówienia wartości 904 mln EUR, w tym największe w swojej historii na torpedy dla niemieckiej marynarki wojennej. Już po dacie sporządzenia raportu zdobyła również zamówienia Norwegii na dwa okręty podwodne typu 212CD. TKMS przypomina o szansie na kolejne kontrakty. Został wybrany jako jeden z dwóch rozważanych dostawców w przetargu na nawet 12 okrętów podwodnych dla Kanady. W Indiach prowadzi końcowe negocjacje z lokalnym partnerem w sprawie dostawy 6 okrętów podwodnych. W Niemczech ma szansę na zdobycie zamówienia na budowę fregaty.

TKMS korzysta na rosnących zbrojeniach wynikających ze zmian w globalnej architekturze bezpieczeństwa w ostatnich latach. Prezes Oliver Burkhard podkreśla, że spółka jest doskonale przygotowana do sprostania potrzebom jako jedyny europejski w pełni zintegrowany dostawca systemów morskich.

TKMS poinformował, że w ostatnim kwartale 2025 roku, pierwszym roku rozrachunkowego, miało 545 mln EUR sprzedaży i 26 mln EUR skorygowanego zysku operacyjnego. Spółka prognozuje obecnie 2-5 proc. wzrost sprzedaży w 2026 roku. Wcześniej przewidywała, że będzie ona w przedziale między spadkiem o 1 proc. a wzrostem o 2 proc. TKMS podtrzymuje cel, którym jest osiągnięcie ponad 6 proc. marży operacyjnej w tym roku.

TKMS zostało wydzielone przez niemiecki koncern ThyssenKrupp i wprowadzone na giełdę we Frankfurcie w październiku ubiegłego roku. Wartość rynkowa spółki wzrosła od tego czasu o ok. 50 proc. W tym roku jej akcje drożeją już o 35 proc.

Możesz zainteresować się również: