Niepewne prognozy Wieltonu

KSA
opublikowano: 04-01-2009, 13:34

Spółka może zarobić mniej, niż się pierwotnie spodziewała. Na wyniku za 2008 r. zaciąży ujemna wycena opcji.

Banki, z którymi współpracuje producent naczep i przyczep, dokonały wyceny transakcji zabezpieczających zawieranych przez spółkę na koniec grudnia 2008 r. Okazało się, że choć narastająco po III kwartałach ub.r. wycena ta była dodatnia (4,1 mln zł), zawirowania na rynku walut w IV kwartale sprawiły, że ostatecznie, na koniec grudnia, wycena transakcji zabezpieczających jest ujemna i wynosi -13,9 mln zł.

Wycena instrumentów zabezpieczających wpłynie na wyniki Wieltonu. Zarząd nie wyklucza, że wartość wyceny może wpłynąć na prognozowany wynik finansowy netto spółki „w sposób uzasadniający konieczność dokonania korekty prognozowanego wyniku finansowego, niemniej jednak szczegółowa analiza wpływu ujemnej wyceny instrumentów finansowych możliwa będzie przez dopiero w momencie zamknięcia (rozliczenia) wszystkich transakcji handlowych i gospodarczych realizowanych przez Wielton 2008 r., co nastąpi w I kwartale roku obrotowego 2009”. Póki co spółka podtrzymuje prognozę 390 mln zł przychodów, 60,5 mln zł zysku operacyjnego i 50 mln zł zysku netto, skorygowaną już raz w zakresie przychodów. Nie wyklucza też, że rozliczenie opcji może pozytywnie wpłynąć na wyniki za 2009 r.

Wielton jest dużym eksporterem. Część przychodów w Euro udaje mu się zabezpieczyć tzw. hedgingiem naturalnym, tj. kosztami w tej samej walucie. Nadwyżkę zabezpiecza za pomocą opcji walutowych. Spółka informuje w raportach bieżących o tym, że wycena opcji może mieć wpływ na osiągane przez nią wyniki finansowe. [KSA]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA

Polecane