Czytasz dzięki

Nieprzyjazny system

  • Andrzej Arendarski
opublikowano: 24-07-2012, 00:00

KOMENTARZ

Niska jakość stanowienia prawa w Polsce i jego niestabilność od wielu lat jest wymieniana przez środowisko biznesu jako jedna z największych barier prowadzenia działalności gospodarczej. Szczególne miejsce zajmują przepisy podatkowe, oceniane jako najmniej stabilne z jednej strony i najbardziej dokuczliwe z drugiej.

Rankingi przyjazności podatkowej, takie jak chociażby „Paying Taxes” Banku Światowego, potwierdzają, że przyjazność jest jedną z ostatnich cech, jakie można by przypisać systemowi podatkowemu w Polsce.

Ciekawą analizę na temat stabilności systemów podatkowych w krajach EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka) przedstawiła niedawno firma konsultingowa Deloitte. Wynika z niej, że Polska obok Węgier, Rumunii i Rosji jest krajem o najniższej stabilności. Znajdując się w gronie krajów, w których przedsiębiorcy wytoczyli organom podatkowym najwięcej spraw sądowych.

Eksperci Deloitte podkreślają również, że 70 proc. polskich uczestników badania wskazało na niestabilność systemu podatkowego jako na czynnik, który ma negatywny wpływ na prowadzoną przez nich działalność. Niepewność potwierdza m.in. częste korzystanie z indywidualnej interpretacji podatkowej.

Z wnioskiem o wydanie takiej interpretacji kilkakrotnie w ciągu ostatniego roku występowało 67 proc. polskich respondentów. Dla porównania w Niemczech tylko 13 proc. Co gorsza, analitycy w swoich komentarzach nie dają polskiemu biznesowi szans na złapanie podatkowego oddechu, szczególnie że resort finansów zapowiedział kolejne zmiany ustaw podatkowych.

Z badania Deloitte wynika, że większość firm w regionie EMEA ma dobre relacje z władzami podatkowymi, aż 65 proc. badanych określa je jako dobre, a 27 proc. nawet jako bardzo dobre. Jedna piąta respondentów europejskich zauważa wzmożone działania kontrolne. W trakcie ostatnich 3 lat prawie 1/3 badanych doświadczyła kontroli w zakresie podatku VAT oraz CIT. Oznaczać to może, iż nie tylko w Polsce próbuje się łatać budżetowe dziury kosztem podatników.

A gdzie jest najlepiej? Krajem o najbardziej stabilnym systemie podatkowym jest Szwajcaria. Ponad 80 proc. podatników szwajcarskich uważa, że żadne inne europejskie państwo nie może poszczycić się podobnie wysokim poziomem pewności podatkowej — czytamy w raporcie. Jak widać, nie tylko szwajcarskie zegarki działają dobrze.

Rankingi przyjazności podatkowej, takie jak chociażby „Paying Taxes” Banku Światowego, potwierdzają, że przyjazność jest jedną z ostatnich cech, jakie można by przypisać systemowi podatkowemu w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANDRZEJ ARENDARSKI prezes Krajowej Izby Gospodarczej

Polecane