Novitus ma atuty, by bronić wyceny

Robert Kurowski
opublikowano: 23-08-2007, 00:00

Kilkumiesięczna stabilizacja notowań spółki powyżej 26 zł ma swoje uzasadnienie w sytuacji operacyjnej i finansowej Novitusa. Ważnym czynnikiem jest też struktura akcjonariatu producenta urządzeń fiskalnych (udział dużych inwestorów). Firma notuje systematyczny wzrost wyników, które w dużej mierze wynikają ze zmian legislacyjnych, czyli rosnącej liczby podmiotów objętych nakazem stosowania urządzeń fiskalnych. Dodatkowo rynek producentów urządzeń fiskalnych jest bardzo mocno skoncentrowany. Ocenia się, że cztery główne podmioty w branży (Elzab, Novitus, Torell oraz Posnet) mają około 80 proc. rynku. Perspektywy dla firm działających w tym sektorze są dobre, co wynika z przewidywanego rozszerzenia obowiązku stosowania kas o nowe grupy podatników (usługi reklamowe, badawcze, lekarze i inni). Rynek odtworzeniowy oraz urządzeń pochodnych (np. drukarki) także ma wpływ na rezultaty Elzabu i Novitusa.

O tym, że czynniki zewnętrzne sprzyjają Novitusovi, można się przekonać, analizując wyniki ostatnich dwóch kwartałów. Przychody rosną w tempie dwucyfrowym, czemu towarzyszy jeszcze większa poprawa efektywności. W przypadku marż należy zwrócić uwagę na to, że obniżenie ROE na koniec drugiego kwartału spowodowane jest zwiększeniem wartości kapitałów własnych spółki po emisji 1 mln akcji serii F sprzedanych po 25 zł za akcję. Emisja była osobliwością, ponieważ spółka zdecydowała się na skierowanie walorów tylko do dużych instytucji, pomijając inwestorów indywidualnych. Ma to, jak się wydaje, pozytywny wpływ na zachowanie kursu Novitusa w czasie ostatnich, mocno korekcyjnych sesji na GPW.

Pieniądze z emisji spółka zamierza przeznaczyć na akwizycję firm o zbliżonym profilu działania. Z uwagi na to, że Elzab zostanie kupiony przez BBI Capital, trudno oczekiwać spektakularnego zwiększenia udziału w rynku. Na razie firma ujawnia, że akwizycja polegać może na nabyciu producenta oprogramowania do kas.

Ważnym elementem rynkowej wyceny firmy jest także struktura bilansu. Novitus ma wartościowe aktywa obrotowe. Poza gotówką i jej ekwiwalentami posiada, z przeznaczeniem do sprzedaży, ponad 1,1 mln akcji spółki Computer Support Service (CSS). Akcje te mają zostać zbyte do 30 września, by uniknąć powiązań krzyżowych w Grupie Comp (podmiot ten łączy się z CSS). Mimo że obecne załamanie na rynku akcji GPW może negatywnie wpłynąć na wynegocjowaną cenę sprzedaży, szacuje się, że po transakcji i spłacie kredytu Novitus mieć będzie dodatkowo kilkanaście milionów złotych gotówki. Cena nabycia akcji CSS (27,5 zł) i cena sprzedaży zdeterminują także wysokość dodatkowego zysku, który wykazany zostanie w trzecim kwartale.

Podstawą do obrony wyceny rynkowej są pozytywne rezultaty operacyjne i silna pozycja w branży. Dodatkowymi czynnikami, które spowodowały wzrosty powyżej 30 zł, była zapowiedź konsolidacji rynku oraz sprzedaż z zyskiem pakietu akcji CSS. Niestety, pogorszenie koniunktury na GPW oraz to, że przejęcie konkurenta nie doszło do skutku, powodują, że wartość rynkowa w ostatnich dniach spadła.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Kurowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu