Nowa możliwość dla innowacyjnych

Marta Walczak
opublikowano: 11-12-2009, 00:00

Dzięki unijnym pieniądzom powstał inkubator, który dofinansuje patenty polskich naukowców.

Dzięki unijnym pieniądzom powstał inkubator, który dofinansuje patenty polskich naukowców.

Z raportu "European Innovation Scoreboard", zamówionego przez Komisję Europejską, wynika, że nasz kontynent jest daleko za Japonią i Stanami Zjednoczonymi pod względem liczby patentów. A w Eu- ropie Polska jest piąta od końca. Autorzy raportu wskazują, że na milion Polaków przypada 71 patentów. We Francji jest to 405, a w Niemczech 650. Powód? Polacy są bardzo kreatywni, ale nie mają organizacji, które wspierają innowatorów przy opracowywaniu pomysłu, a potem przy zakładaniu i rozwijaniu firmy. Próbą wypełnienia tej luki jest inkubator Science2Business, który działa od 24 listopada 2009 r.

— Jest najistotniejszym og-niwem w łańcuchu finansowania "od pomysłu do przemysłu". Chcemy udowodnić, że kreatywni Polacy nie muszą wyjeżdżać, aby wcielić w życie swe pomysły. Chcemy pobudzić naukowców, inżynierów, pomysłodawców i przedstawicieli biznesu do rozwoju innowacyjnych technologii — mówi Krzysztof Czaplicki, dyrektor ds. biotechnologii w Science2Business.

Inkubator skupia się na biotechnologii (i telemedycynie), energii odnawialnej, technologiach informatycznych i mobilnych. Wsparcie ekspertów obejmuje m.in. ocenę możliwości komercjalizacji pomysłów i ich potencjału rynkowego, dostęp do infrastruktury umożliwiającej testy i prototypowanie. Inkubator współpracuje z Centrum Innowacji i Transferu Technologii Lubelskiego Parku Naukowo-Technicznego, Instytutem Maszyn Przepływowych im. Roberta Szewalskiego PAN w Gdańsku, Politechniką Warszawską (Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych, Instytut Informatyki) i z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

— Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania. Zgłosiło się już kilkadziesiąt osób. Odbieramy telefony także od innowatorów, którzy wyemigrowali do Australii, Irlandii, Anglii, Holandii i Niemiec — mówi Krzysztof Czaplicki.

Zainteresowani progra-mem zgłaszali rozwiązania z dziedziny energii odnawialnej, które mają szansę stać się polską specjalnością. Twórcy inkubatora nie zdradzają jednak szczegółów.

— Dzięki współpracy z Instytutem Maszyn Przepływowych PAN poznaliśmy koncepcje, nad którymi pracują polscy naukowcy. Pomysły są śmiałe i bardzo ekscytujące, bo mają światowy potencjał. Daje to szansę na komercjalizację na prawdziwie dużą skalę — informuje Krzysztof Czaplicki.

Firmy, które powstaną wokół pomysłów zgłoszonych do inkubatora mają szansę na 200 tys. euro dofinansowania i pomoc w pozyskiwaniu innych pieniędzy. Inkubator jest współfinansowany z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-13.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Walczak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu